অসমসাহিত্য

ঘন কেঁকোৰা চুলি, চকুত ডাঠ কাজল, কপালত এটা ডাঙৰ ৰঙা ফোঁট আৰু হাঁহিমুখীয়া মুখৰ আঁৰত থকা মামণি বাইদেউ বিহীন অসমীয়াই সাহিত্য জগত

মামণি বাইদেউ অবিহনে অসমীয়াই সাহিত্য জগতে পাৰ কৰিলে ১১টা বছৰ

বিশিষ্ট অসমীয়া লেখিকা ইন্দিৰা গোস্বামী, যাক মামণি ৰয়ছম গোস্বামী বুলি জনা যায়, তেওঁ অনন্য আত্ম আৰু চিন্তাধাৰাৰ বাবে জনাজাত আছিল। এগৰাকী লেখিকা হোৱাৰ উপৰিও, তেওঁ সদায় মানুহক তেওঁক মানৱতাবাদী হিচাপে মনত ৰাখিবলৈ কৈ আহিছে। তেওঁ লিখনিৰ জৰিয়তে ষ্টেৰিওটাইপ আৰু অদ্ভূত বিশ্বাসৰ দেৱাল ভাঙিবলৈও এটা কণ্ঠস্বৰ আছিল।

 

১৯৪২ চনৰ ১৪ নৱেম্বৰত তেওঁৰ জন্ম হৈছিল। গোস্বামীয়ে ২৯ নৱেম্বৰ, ২০১১ তাৰিখে ৬৯ বছৰ বয়সত এই পৃথিৱী ত্যাগ কৰিছিল । ঘন কেঁকোৰা চুলি,হাঁহিমুখীয়া মুখ,চকুত ডাঠ কাজল,কপালত এটা ডাঙৰ ৰঙা ফোঁট, এসাজ ৰঙীন কাপোৰৰ আঁৰত থকা মানুহজনী প্ৰতিজন অসমীয়াৰ অতি পৰিচিত আৰু অতি আপোন। তেওঁ ১৯৬৩ চনত গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা অসমীয়া সাহিত্যত স্নাতকোত্তৰ সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। তেওঁ ১৯৭৩ চনত ডক্টৰেট সমাপ্ত কৰিছিল। তেওঁ দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপিকা হিচাপেও কাম কৰিছিল । সাহিত্য জগতৰ সৈতে জড়িত নথকা মানুহ বা তেওঁৰ এখনো কিতাপ নপঢ়া মানুহেও মামণি ৰয়চম নামটো শুনিছে বা তেওঁক চিনি পায়। ইন্দিৰা গোস্বামীৰ পিতৃও আছিল এগৰাকী সফল শিক্ষাবিদ৷ উল্লেখযোগ্য যে তেখেত চিলেটৰ ‘মুৰাৰী চান্দ কলেজ’ৰ লগতে অসমৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত ‘কটন কলেজ’ত অথৰ্নীতি বিভাগৰ অধ্যাপক ৰূপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল৷ পৰৱৰ্তী সময়ত, ১৯৫০ চনত তেখেত অবিভক্ত অসমৰ শিক্ষাধিকাৰ ৰূপেও নিযুক্ত হৈছিল৷ জৱাহৰলাল নেহৰুৰ জন্ম দিনটোতে ইন্দিৰা গোস্বামীৰ জন্ম হোৱাত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ কন্যা ইন্দিৰা নামেৰে নিজ কন্যাৰ নামো তেওঁ ৰাখে ইন্দিৰা গোস্বামী। মাতৃয়ে মৰমতে তেওঁক মাতিছিল মামণি বুলি৷ জীৱনটো কেতিয়াও সহজ নহয় ।সেয়েহে, বিশিষ্ট লেখিকা গোস্বামীয়ে তেওঁৰ আত্মজীৱনীত তেওঁৰ হতাশা আৰু জীৱনৰ সংগ্ৰামৰ বিষয়ে লিখিছিল। ১৯৬৫ চনত তেওঁৰ প্ৰথম বিবাহ একে বছৰতে সমাপ্ত হৈছিল। ১৯৬৬ চনত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হোৱাৰ মাত্ৰ ১৮ মাহ পিছত তেওঁৰ দ্বিতীয় স্বামী মাধেভেন ৰাইচম আয়েংগাৰৰ এখন গাড়ী দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হৈছিল । এই ঘটনাবোৰে তেওঁৰ ওপৰত এক পাহৰিব নোৱাৰা প্ৰভাৱ পেলাইছিল। তেওঁ আত্মজীৱনীত তেওঁৰ আত্ম-ধ্বংসাত্মক অনুভূতি সম্পৰ্কে লিখিছিল। স্বামীৰ মৃত্যুৰ পাছতো গোস্বামীয়ে কপালত ৰঙা বিন্দু প্ৰয়োগ কৰা সন্দৰ্ভত বিতৰ্ক হৈছিল। সেয়েহে, গোস্বামীৰ ভগ্নীয়ে শ্বেয়াৰ কৰিছিল, “মামনে ক্ষমতা আৰু আত্মবিশ্বাসৰ প্ৰতীক হিচাপে ৰঙা বিন্দুটো প্ৰয়োগ কৰিছিল।” মামণি ৰাইচম গোস্বামীয়ে সাহিত্য একাডেমি বঁটা, জ্ঞানপীঠ, পদ্মশ্ৰী সন্মান লাভ কৰিছিল। লগতে, অসম ৰত্ন, কথা ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা, নেডাৰলেণ্ডৰ পৰা প্ৰিন্স ক্লজ বঁটা, আৰু বহুতো ডক্টৰেট।

 

অসমীয়া সাহিত্যৰ ভঁৰাল টনকিয়াল কৰি সকলোকে কন্দুৱাই ২৯ নৱেম্বৰ, ২০১১ তাৰিখে পৰলোকগামী হৈছিল।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

eighteen + 13 =

Back to top button