অসমআঞ্চলিক

মহালয়াৰ দিনটোত জানি লওক মা দুৰ্গাৰ ৯টা ৰূপৰ তাৎপৰ্য!

মা দুৰ্গাৰ ৯ টা ৰূপৰ ৰহস্য জনো আহক

মহালয়াৰ দিনটোত জানি লওক মা দুৰ্গাৰ ৯টা ৰূপৰ তাৎপৰ্য!

কাইলৈৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব নৱৰাত্ৰি৷ মা দুৰ্গাৰ ৯টা ৰূপৰ পূজা আৰম্ভ। সেইকাৰণে নৱৰাত্ৰিৰ এই উৎসৱটোক নদুৰ্গা বুলিও জনা যায়। মা দুৰ্গাৰ ৯ টা ৰূপৰ ৰহস্য জনো আহক-

1. শৈলপুত্ৰী: পাৰ্বতী মাতাক পাৰ্বতৰাজ হিমালয়ৰ কন্যা হিচাপে শৈলপুত্ৰী বুলিও জনা যায়। অৱশ্যে, এগৰাকী মহিলাৰ প্ৰথম পৰিচয় হৈছে তেওঁৰ দেউতাকৰ সৈতে। মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ দেউতাকৰ ঘৰত থাকি বহুত শিকে। মা পাৰ্বতীয়েও বহুত শিকিছিল।

2. ব্ৰহ্মচাৰিণী : ব্ৰহ্মচাৰিণী অৰ্থাৎ যেতিয়া তেওঁ তপস্যাৰ জৰিয়তে শিৱক বিচাৰি পাইছিল।

3. চন্দ্ৰঘন্টা: মূৰত চন্দ্ৰআকৃতিৰ তিলক থকা বাবে ।

৪. কুশমাণ্ডাঃ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড সৃষ্টিৰ শক্তি অৰ্জন কৰাৰ পিছত তেওঁক কুশমাণ্ডা বুলি কোৱা হৈছিল । পৃথিৱীৰ প্ৰতিগৰাকী মহিলাই এগৰাকী জন্মদাতা মহিলা। এইটো ৱেই শক্তি যিয়ে সন্তান জন্ম দিয়ে। তেওঁৰ পেটত বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড সৃষ্টি কৰাৰ শক্তি আছে। বাবে কুশমাণ্ডা বুলি কোৱা হয় ।

5. স্কন্দমাতা: মাপাৰ্বতীৰ পুত্ৰ কাৰ্তিকেয়ৰ নামও স্কন্দ, যাৰ বাবে তেওঁক স্কন্দাৰ মাতৃ বুলি কোৱা হয়।

৬. কাতিয়ানীঃ যজ্ঞৰ জুইত ভস্মীভূত হোৱাৰ পিছত মহৰ্ষি কাত্যনীৰ তপস্যাত বৰদান ত তেওঁ কন্যা হিচাপে জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল, যাৰ বাবে তেওঁক কাতিয়ানী বুলি কোৱা হয়।

7. কালৰাত্ৰি: মাতৃ পাৰ্বতী দেৱীয়ে সকলো ধৰণৰ সংকট ধ্বংস কৰিবলৈ গৈ আছে, সেয়েহে ইয়াক কালৰাত্ৰি বুলি কোৱা হয়।

8. মহাগৌৰীঃ কঠোৰ তপস্যাৰ বাবে যেতিয়া তেওঁৰ বৰণ ক’লা হৈ পৰিছিল, শিৱ সন্তুষ্ট হৈছিল আৰু গংগাজীৰ পবিত্ৰ পানীৰে তেওঁৰ শৰীৰ ধুই ছিল, আৰু তেওঁ বিদ্যুৎ প্ৰভাৰ দৰে উজ্জ্বল হৈ পৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, তেওঁৰ নাম মহাগৌৰী।

9. সিদ্ধিদাত্ৰীঃ এয়া মা দুৰ্গাৰ নৱম ৰূপ। তেওঁৰ প্ৰতি সম্পূৰ্ণৰূপে সমৰ্পিত ভক্তজনক সকলো ধৰণৰ সফলতা প্ৰদান কৰা হয়, বাবে তেওঁক সিদ্ধিদাত্ৰী বুলি কোৱা হয়।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

thirteen − thirteen =

Back to top button