AssamFoodleatest updateSocialSocial Networkখাদ্যদৈনিক বাতৰি

কিয় খাব লাগে কলা নিমখ ?

কলা নিমখৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে?

কলা নিমখৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে  

 

ক’লা নিমখে প্ৰাকৃতিক তেজ পাতলকাৰী হিচাপে কাম কৰে আৰু ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।

ক’লা নিমখে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ যথেষ্ট হ্ৰাস নকৰিব পাৰে, ই অন্যান্য সম্পৰ্কিত জটিলতা যেনে- উচ্চ ৰক্তচাপ, কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

ক’লা নিমখে হজমৰ সমস্যাত ভুগি থকা সকলৰ বাবে এক আশ্চৰ্যকৰ প্ৰতিকাৰ হিচাপে কাম কৰে।

ক’লা নিমখে যকৃতত পিত্তৰ ৰস উৎপাদন তৈয়াৰ কৰে আৰু ইয়াৰ ফলত শৰীৰে ক্ষুদ্ৰ অন্ত্ৰত চৰ্বি-দ্ৰৱণীয় ভিটামিন শোষণ কৰাত সহায় কৰে।

আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকসকলে ক’লা নিমখক নিয়মীয়া মুক্ত-প্ৰবাহিত নিমখৰ সৈতে সলনি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে, যিয়ে  বুকুজ্বলা নিৰাময় কৰাত সহায়ক।

ক’লা নিমখৰ এচিডৰ স্তৰ সীমিত কৰে আৰু গেষ্ট্ৰোইচোফেজিয়েল ৰিফ্লাক্স ৰোগৰ (GRD) সৈতে সম্পৰ্কিত ৰিফ্লাক্স আৰু অন্যান্য লক্ষণ হ্ৰাস কৰে।

লো, মেঙ্গানিজ, ফেৰিক অক্সাইড, ছালফেটৰ সৈতে উচ্চ পৰিমাণৰ ছডিয়াম ক্লৰাইডসহ ক’লা নিমখৰ অনন্য ৰাসায়নিক গঠনে গেছৰ গঠন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু এনেদৰে পেট ফুলা হ্ৰাস কৰে।

পটাছিয়াম, ক’লা নিমখত যথেষ্ট পৰিমাণে উপলব্ধ এক খনিজ পদাৰ্থ যিয়ে পেশীৰ সঠিক কাৰ্যকলাপত সহায় কৰে আৰু হঠাতে বেদনাদায়ক বিষ প্ৰতিহত কৰে।

শ্বাসতন্ত্ৰৰ সমস্যা আৰু চাইনাচাইটিছত ভুগি থকা সকলৰ বাবে ক’লা নিমখ যথেষ্ট উপকাৰী। ক’লা নিমখৰ সৈতে সঞ্চাৰিত গৰম বাষ্প উশাহত লোৱাৰ ফলত বন্ধ নাকৰ ফুটা বোৰ মুকলি হয়, কফৰ পৰা সকাহ দিয়ে, শুকান কাহ আৰু ডিঙি শান্ত কৰে। টনচিলৰ প্ৰদাহ কমাবলৈ ক’লা নিমখৰ সৈতে গৰম পানীৰে গাৰ্গল কৰক।

শক্তিশালী হাড়ৰ বাবে নিমখ কেলচিয়ামৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ । ইয়াৰ কাৰণ হৈছে মানৱ শৰীৰৰ মুঠ নিমখৰ এক-চতুৰ্থাংশ হাড়ত সংৰক্ষিত হৈ থাকে।

কলা নিমখ সেৱনে অনিদ্ৰাৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। নিদ্ৰাহীনতা বা অনিদ্ৰা মেলাটোনিনৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ ফল। ৰাতিৰ আহাৰত ক’লা নিমখ ছটিয়াই দিয়া খাদ্য খোৱাটোৱে মেলাটোনিনৰ স্তৰ সন্তুলিত কৰে আৰু নিশাৰ ভাল টোপনি পোৱাত সহায় কৰে।

আপোনাৰ ক্লিনজাৰ বা স্ক্ৰাবত সামান্য পৰিমাণৰ ক’লা নিমখ যোগ কৰিলে আপোনাৰ ছালত কিছু উজ্জ্বলতা প্ৰদান কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে নিমখৰ দানাযুক্ত গাঁথনিয়ে ছিদ্ৰবোৰ বন্ধ কৰাত আৰু আপোনাৰ মুখৰ তৈলাক্ততা আৰু নিস্তেজতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

three × three =

Back to top button