অসমআঞ্চলিকদৈনিক বাতৰি

NRCত নাম থাকিলেহে দৰঙৰ উচ্ছেদিত লোকক সংস্থাপন দিব চৰকাৰে

বুধবাৰে বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে গুৱাহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ক জনায় যে যোৱা ছেপ্টেম্বৰত দৰং জিলাৰ ছিপাঝাৰত ৰাজ্যিক মালিকানাধীন ভূমিৰ পৰা উচ্ছেদ কৰা পৰিয়ালবোৰক পুনৰ সংস্থাপন কৰাৰ এটা প্ৰাথমিক চৰ্ত হ'ল হিতাধিকাৰীসকলৰ নাম সংশোধিত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীত (এন আৰ চি) অন্তৰ্ভুক্ত কৰা

বুধবাৰে বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে গুৱাহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ক জনায় যে যোৱা ছেপ্টেম্বৰত দৰং জিলাৰ ছিপাঝাৰত ৰাজ্যিক মালিকানাধীন ভূমিৰ পৰা উচ্ছেদ কৰা পৰিয়ালবোৰক পুনৰ সংস্থাপন কৰাৰ এটা প্ৰাথমিক চৰ্ত হ’ল হিতাধিকাৰীসকলৰ নাম সংশোধিত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীত (এন আৰ চি) অন্তৰ্ভুক্ত কৰা।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে উচ্ছেদ অভিযানৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল)ৰ এটা গোটৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছে, যাৰ ফলত অবৈধ বসতি স্থাপনকাৰীসকলৰ পৰা জনতাৰ সঁহাৰি পোৱা গৈছিল আৰু আৰক্ষীৰ গুলীচালনাত দুজন লোক নিহত হৈছিল।

এন আৰ চিৰ চৰ্তৰ উপৰিও, আবেদনকাৰীৰ পৰামৰ্শদাতা আৰু কংগ্ৰেছ বিধায়ক দেৱব্ৰত শইকিয়াই কয় যে ৰাজ্যখনে ভূমি পুনৰুদ্ধাৰ অভিযানৰ সময়ত উচ্ছেদ কৰা ব্যক্তিসকলৰ পুনৰ্সংস্থাপনৰ বাবে আন কেইটামান প্ৰয়োজনীয়তা আৰোপ কৰিছে।

এটা প্ৰয়োজনীয়তা হ’ল পৰিয়ালবোৰ ভূমিহীন হোৱা। সূত্ৰঅনুসৰি, ৰাজ্যখনে তেওঁলোকৰ খহনীয়াহোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে নেকি চাবলৈও পৰীক্ষা কৰিব।

বিধানসভাৰ বিৰোধী নেতা শইকীয়াই পুনৰ্সংস্থাপনৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ উচ্ছেদ কৰা ব্যক্তিসকল এন আৰ চিৰ সদস্য হোৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তাক স্পষ্টভাৱে সমালোচনা কৰি এক খণ্ডন দাখিল কৰিব।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশঅনুসৰি, এন আৰ চি যিটো অসমৰ বাবে অনন্য, প্ৰথমতে 1951 চনত সংকলিত কৰা হৈছিল আৰু ২০১৯ চনত আপডেট আৰু মুকলি কৰা হৈছিল।

শীৰ্ষ ন্যায়ালয় আৰু ভাৰতৰ মহাপঞ্জীয়কে এতিয়াও সংশোধিত নাগৰিকত্ব তালিকা অনুমোদন কৰা নাই।

এডভোকেট জেনেৰেলে আদালতক আশ্বাস দিছিল যে ৰাজ্যখনে কোনো সাম্ভাব্য বেআইনী বসতিস্থাপনকাৰীৰ বিৰুদ্ধে বলপূৰ্বক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰিব যেতিয়ালৈকে ইয়াক বাধ্য কৰা নহয়, শইকীয়াৰ মতে।

এডভোকেট জেনেৰেলে আদালতক আশ্বাস দিছিল, শইকীয়াৰ অধিবক্তাৰ মতে, ৰাজ্যখনে কোনো সাম্ভাব্য বেআইনী বসতিস্থাপনকাৰীৰ বিৰুদ্ধে বলপূৰ্বক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰিব যেতিয়ালৈকে ইয়াক বাধ্য কৰা নহয়।

ৰাজ্যখনে কৈছিল যে ঘটনাটোৰ নেতৃত্ব দিয়া তথ্য আৰু পৰিস্থিতি নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ২৩ ছেপ্টেম্বৰত জনতাৰ হিংসাৰ তদন্ত চলি আছে, লগতে কোনো বাহ্যিক শক্তি বা সংগঠনে জনতাৰ ক্ৰোধ কঢ়িয়াই অনাত লিপ্ত হৈছে নেকি।

বুধবাৰে জাৰি কৰা এক নিৰ্দেশত, খণ্ড বিচাৰপীঠে ৰাজ্য চৰকাৰৰ হৈ কৰা মন্তব্যবোৰ উল্লেখ কৰে।

আৱেদনসমূহৰ শুনানি ১৪ ডিচেম্বৰত পুনৰ হ’ব।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ'ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

Back to top button