অৰ্থনৈতিকঅসম

আগন্তুক বৰ্ষৰ ভিতৰত নামনি সোৱণশিৰি জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ নিম্ন বান্ধ কাৰ্যকৰী হোৱাৰ সম্ভাৱনা!

ঘোষণা কৰে যে ২০২২ চনৰ আগষ্টৰ ভিতৰত নামনি সোৱণশিৰি জলবিদ্যুৎ নিম্ন বান্ধ কাৰ্যকৰী হ'ব

ৰাষ্ট্ৰীয় জলবিদ্যুৎ নিগমে (এনএইচপিচি) ঘোষণা কৰে যে ২০২২ চনৰ আগষ্টৰ ভিতৰত নামনি সোৱণশিৰি জলবিদ্যুৎ নিম্ন বান্ধ কাৰ্যকৰী হ’ব।
এইটো দেশৰ নিৰ্মাণাধীন আটাইতকৈ বিস্তৃত জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্প। য’ত ৭৪২১.৫৯ নিযুত একক (এমইউ)ৰ বাৰ্ষিক বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ সম্ভাৱনা প্ৰদান কৰিব।
কেইবাটাও সংগঠনে আন্তঃৰাজ্যিক-সীমান্ত অঞ্চলত এই বৃহৎ বান্ধ প্ৰকল্প নিৰ্মাণৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিছে। সদৃশ ছাত্ৰ সন্থাইও বান্ধনিৰ্মাণৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰিছিল। অৱশ্যে, এনএইচপিচিৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে ২০২২ চনৰ ভিতৰত বান্ধটোৰ আঠটা গোট কাৰ্যক্ষম হ’ব।
এনএইচপিচিৰ চিএমডি এ কে সিঙে ভ্ৰমণকাৰী সংসদীয় শক্তি স্থায়ী সমিতিক (২০২১-২৩) আশ্বাস দিয়ে যে প্ৰকল্পটোৰ মুখ্য উপাদানসমূহ যথা সময়ত প্ৰস্তুত কৰা হ’ব যাতে প্ৰকল্পটোৰ দুটা গোট (৫০০ মেগাৱাট) আগষ্ট ২০২২ ৰ ভিতৰত আৰম্ভ হয়, আৰু বান্ধটো নিৰ্ধাৰিত সময় অনুসৰি ৰাষ্ট্ৰক উৎসৰ্গিত কৰা হয়।
ৰাজীৱ ৰঞ্জনৰ অধ্যক্ষতাত গতাই দিয়া সংসদীয় সমিতিয়ে মঙলবাৰে প্ৰকল্পটো পৰিদৰ্শন কৰে। পিছত এন এইচ পি চিয়ে কৈছিল যে সমিতিখনে প্ৰকল্প দলটোৰ কাম আৰু এতিয়ালৈকে প্ৰাপ্ত অগ্ৰগতিক প্ৰশংসা কৰিছিল।
প্ৰকল্পটোৱে এটা ৰাজনৈতিক ধুমুহাৰ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু প্ৰতিটো নিৰ্বাচনৰ বাবে এটা সমস্যা হৈ আহিছে। বিৰোধী দলবোৰে বান্ধ নিৰ্মাণক লৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁলোকে উল্লেখ কৰিছিল যে ইয়াৰ ফলত অসমৰ তলৰ অঞ্চলৰ লোক আৰু সম্পত্তিৰ বাবে ভাবুকি হ’ব পাৰে।
ৰাষ্ট্ৰীয় সেউজ ন্যায়াধিকৰণৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি ১৫ অক্টোবৰ, ২০১৯ তাৰিখে প্ৰকল্পটোৰ কাম পুনৰ আৰম্ভ হয়। এই প্ৰকল্পটো সোৱণশিৰিৰ ওপৰত প্ৰথম কেচকেডেড বান্ধ।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

16 + 4 =

Back to top button