অসম

আজি প্ৰ’পজ দে, আপুনি কেনেধৰণে প্ৰেমৰ প্ৰস্তাৱ দিব আপোনাৰ প্ৰিয় গৰাকীক?

আৰম্ভ হ’ল প্ৰেমৰ সপ্তাহ

আৰম্ভ হল প্ৰেমৰ সপ্তাহ। আজি প্ৰপজ দে। ভেলেণ্টাইন সপ্তাহৰ প্ৰতিটো দিন বেলেগ ধৰণে প্ৰেমস্নেহ আৰু প্ৰশংসা প্ৰকাশ কৰি উদযাপন কৰে সকলোৱে। মানুহে এই দিনটো তেওঁলোকৰ সম্পৰ্কৰ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপ লবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰেমক আনুষ্ঠানিক কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰেভেলেণ্টাইন সপ্তাহ উদযাপনৰ অংশ হিচাপে প্ৰপজ দে প্ৰতি বছৰে ফেব্ৰুৱাৰীত পালন কৰা হয়। জ দেৰ পিছতপ্ৰিয়জনৰ প্ৰতি মৰম আৰু শ্ৰদ্ধা প্ৰকাশ কৰিবলৈ ভেলেণ্টাইন সপ্তাহৰ দ্বিতীয় দিনটোত প্ৰপজ দে উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোতবহুলোকে তেওঁলোকৰ সঙ্গীক এক বিশেষ আৰু স্মৰণীয় উপায়েৰে প্ৰস্তাৱ দিবলৈ বা তেওঁলোকক এক বিশেষ উপহাৰ দি বা ৰোমাণ্টিক ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰি প্ৰেমৰ প্ৰস্তাৱ দিবলৈ পচন্দ কৰে। এইটো প্ৰেম আৰু প্ৰতিশ্ৰুতি উদযাপন কৰাৰ আৰু একেলগে ভৱিষ্যতৰ দিশত যাত্ৰা আৰম্ভ কৰাৰ দিন।

প্ৰপজ দেৰ ইতিহাস-

প্ৰৰজ দে ভেলেণ্টাইন সপ্তাহ উদযাপনৰ অংশ হিচাপে আৰম্ভ হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়আৰু এই বিশেষ দিন সমূহ বহু শতাব্দী ধৰি পালন কৰি অহা হৈছে। ভেলেণ্টাইন সপ্তাহৰ উৎপত্তি আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত দিনবোৰ পশ্চিমীয়া বিশ্বত আৰম্ভ হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয় আৰু তেতিয়াৰ পৰাই ভাৰতকে ধৰি আন দেশলৈ বিয়পি পৰিছে।

প্ৰপজ দেৰ ইতিহাস আৰু ইয়াৰ উৎপত্তি অস্পষ্ট। অৱশ্যেএইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ১৪৭৭ চনতঅষ্ট্ৰিয়ান আৰ্কডিউক মেক্সিমিলিয়ানে মেৰী অফ বাৰ্গাণ্ডিক হীৰাৰ আঙুঠিৰে প্ৰস্তাৱ দিছিল বুলি কোৱা হয়। ১৮১৬ চনত ৰাজকুমাৰী চাৰ্লটৰ তেওঁৰ ভৱিষ্যত স্বামীৰ সৈতে বাগদান এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আলোচনাৰ বিষয় আছিল। ইয়াৰ পিছতপ্ৰপজ দে ভেলেণ্টাইন সপ্তাহৰ দ্বিতীয় দিনটোত স্বীকৃত এক উদযাপন দিন হৈ পৰে। শেহতীয়া বছৰবোৰত প্ৰপদ দে উদযাপন ক্ৰমান্বয়ে জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে আৰু এতিয়া বহুতো দেশৰ দম্পতিসকলে ইয়াক ব্যাপকভাৱে পালন কৰে।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

four + nine =

Back to top button