অসম

উত্তৰ-পূব অঞ্চলত সম্প্ৰসাৰণৰ লক্ষ্য ” ইনষ্টিটিউশ্যন অফ ভেল্যুয়াৰ্ছ”ৰ

মূল্যায়নৰ ক্ষেত্ৰত বৰ্ধিত সুযোগৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে এই সংবাদমেল খন অনুষ্ঠিত হৈছিল।

ইঞ্চলভেন্সী এণ্ড বেংকৰাপ্তি বোৰ্ড অফ ইণ্ডিয়া” (আইবিবিআই) আৰু আই.ও.ভি. পঞ্জীভুক্ত মূল্যাঙ্কন কাৰী ফাউণ্ডেচন (আই.ও.ভি.-আৰ.ভি.এফ.)ৰ সহযোগত ইনষ্টিটিউশ্যন অফ ভেল্যুয়াৰ্ছ প্ৰতিষ্ঠানৰ (আই.ও.ভি.)ৰ দ্বাৰা এই সন্মিলনখন আয়োজন কৰা হৈছিল। 53 তম আইভিচিত দুটা নতুন পাঠ্যক্ৰম ক্ৰমে ব্যৱসায়, অমূৰ্ত, আৰু বিত্তীয় সঁজুলি মূল্যায়ন (চিবিআইএফভি) আৰু মূল্যাঙ্কন জৰীপকৰ্তা উন্মোচন কৰা হয়। প্ৰৱেশ পৰ্যায়ৰ চাকৰিৰ বাবে যোগান-ফালৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ আৰু ভাৰতৰ সকলো 766 খন জিলাক ডিজিটেল কৰিবলৈ আইভিচিয়ে ইভালোৰ সহযোগত “একতা” ছফ্টৱেৰ মুকলি কৰিছে। মূল্যায়নৰ ক্ষেত্ৰত বৰ্ধিত সুযোগৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে এই সংবাদমেল খন অনুষ্ঠিত হৈছিল।

গুৱাহাটী, ১৬ ডিচেম্বৰ, ২০২২: মূল্যাঙ্কনৰ ক্ষেত্ৰত অগ্ৰণী প্ৰতিষ্ঠান” ইনষ্টিটিউচন অফ ভেল্যুয়াৰ্ছ (আই.ও.ভি.)”য়ে মূল্যাঙ্কন আৰু গৃহঋণ সম্পৰ্কে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে গ্ৰীণউড ৰিজৰ্টত এক সংবাদমেলৰ আয়োজন কৰিছে। প্ৰৱেশ পৰ্যায়ৰ চাকৰিৰ বাবে যোগান-ফালৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ আৰু ভাৰতৰ সকলো 766 খন জিলাক ডিজিটেল কৰাৰ লক্ষ্য আগত ৰাখি আইভিচিয়ে ইভালোৰ সহযোগত “একতা” ছফ্টৱেৰ মুকলি কৰিছে। এই পদক্ষেপটো হৈছে “স্কিল ইণ্ডিয়া” আৰু “ডিজিটেল ইণ্ডিয়া”ৰ সৈতে মূল্যাঙ্কন ভ্ৰাতৃত্বৰ সংৰক্ষণৰ দিশত পদক্ষেপ। ২০২২ চনৰ ১৬ তাৰিখৰ পৰা ১৮ ডিচেম্বৰলৈ গুৱাহাটীত “ভাৰতীয় মূল্যবোধ কংগ্ৰেছ” অনুষ্ঠিত হৈছে। উত্তৰ পূৱৰ বিভিন্ন অংশত উপনীত হোৱাৰ, লগতে দক্ষিণ-পূব এছিয়া অঞ্চলৰ বাবে দুৱাৰ মুকলি কৰাৰো লক্ষ্য সন্মুখত ৰাখিছে ।

আই.ও.ভি.-ৰ সভাপতি শ্ৰী পি. কে. থিয়াগাৰাজন আৰু আই.ও.ভি.-ৰ মাননীয় সাধাৰণ সম্পাদক শ্ৰী বিনয় গোৱেল আৰু আই.ও.ভি.-আৰ.ভি.এফ.-ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু আই.ও.ভি.-আৰ.ভি.এফ.-ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াই অনুষ্ঠানটোৰ মুখ্য অতিথি, আয়কৰ বিভাগৰ উত্তৰ – পূৱ সংমণ্ডলৰ মুখ্য আয়ুক্ত শ্ৰী ৰাজু টাইংক আদৰণি জনায়; বিশিষ্ট অতিথি, শ্ৰী অমিত প্ৰধান, ইডি, আইবিবিআই; এছ.এছ. কে. বৰুৱা, ই.ডি., এন.ই.ডি.এফ.আই. আৰু অন্যান্য বিশিষ্ট বিশিষ্ট ব্যক্তি যেনে এন.এফ.আৰ.এ. উপদেষ্টা সমিতিৰ অধ্যক্ষ ড. আৰ. নাৰায়ণস্বামী; এছ সুমন্ত বাত্ৰা, প্ৰায় 50 জন ব্যক্তিক আদৰণি জনায়।

ইঞ্চলভেন্সী এণ্ড বেংকৰাপ্তি বোৰ্ড অফ ইণ্ডিয়া” (আইবিবিআই) আৰু আই.ও.ভি. পঞ্জীভুক্ত মূল্যাঙ্কনকাৰী সংস্থা (আই.ও.ভি.-আৰ.ভি.এফ.) আৰু ইনষ্টিটিউশ্যন অফ ভেল্যুয়াৰ্ছ (আই.ও.ভি.)ৰ সহযোগত এই সন্মিলনখন আয়োজন কৰা হৈছিল।
মূল্যাঙ্কন সেৱাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ মাজত সজাগতা বিয়পোৱাৰ দৰে, মূল্যাঙ্কন পৰিস্থিতি তন্ত্ৰৰ সৈতে সামঞ্জস্য ৰখাৰ বাবে নতুন প্ৰযুক্তি গ্ৰহণ আৰু প্ৰক্ৰিয়া আৰু নিয়ন্ত্ৰণ হৈছে সময়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা। এই বছৰৰ আইভিচি (53 তম ভাৰতীয় মূল্যাঙ্কনকাৰী কংগ্ৰেছ) সমাৰোহত মূল্যাঙ্কন পৰিৱেশ-প্ৰণালীৰ বিকাশৰ বাবে সম্পদ বিনিয়োগ আৰু মূল্যাঙ্কন পৰিৱেশ-প্ৰণালীৰ প্ৰসাৰ” সম্পৰ্কে পৰ্যালোচনা কৰে যি সমাজৰ হকে পৰিৱেশ-প্ৰণালীক স্থিৰ কৰাৰ দিশত আগবঢ়োৱা পদক্ষেপক অন্য মাত্ৰা প্ৰদান কৰিব বুলি আশা কৰে।

মূলতঃ নিম্নোক্ত অঞ্চলসমূহৰ ওপৰত গুৰুত্ব লাভ কৰিব:
1. মূল্যাঙ্কন আৰু পৰিৱেশ প্ৰণালীৰ সমন্বয় সাধন কৰা
2. মূল্যাঙ্কন পেছাদাৰীসকলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা বৃদ্ধি কৰা
3. মূল্যাঙ্কন শিক্ষাত নৱজাগৰণ
4. ফ্ৰণ্টলাইন নিয়ন্ত্ৰকৰ দ্বাৰা মূল্যাঙ্কন বৃত্তিৰ ভৱিষ্যতৰ পূৰ্বানুমান কৰা
5. সীমা পাৰ মূল্যাঙ্কন অনুশীলন
6. মানদণ্ড, অনুপালন আৰু নিয়ামক নিৰ্দেশনাৰ একত্ৰীকৰণ
7. নথিপত্ৰ আৰু উপস্থাপনৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত কেছ অধ্যয়ন

অংশীদাৰসকলৰ আন্তৰিকতাৰে বিশ্বাস কৰে যে ভাৰতীয় মূল্যাঙ্কন বৃত্তিয়ে বিশ্ববজাৰত প্ৰবেশ কৰিব পাৰে যি বিশ্বব্যাপী পৰিৱেশ প্ৰণালীত ভাৰতীয় মূল্যাঙ্কনকাৰী আৰু মূল্যাঙ্কন প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ বাবে বৃহৎ সুযোগ মুকলি কৰিব পাৰে। সমগ্ৰ দেশৰ মূল্যাঙ্কনকাৰীসকলে নিশ্চিতভাৱে প্ৰসাৰিত হৈ অহা সুযোগ, প্ৰৱণতাৰ ক্ষেত্ৰত এক মঞ্চ লাভ কৰিব আৰু সম্ভৱতঃ অদূৰ ভৱিষ্যতে এক সম্ভাৱ্য শক্তিশালী মূল্যাঙ্কন বৃত্তিৰ বাবে ইতিমধ্যে স্থাপন কৰা আৰু সম্প্ৰসাৰিত কৰা নেটৱৰ্ক সমূহ চিনাক্ত আৰু শক্তিশালী কৰাৰ বাবে অতি উপযোগী বিবেচিত হ’ব।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

nine + 13 =

Back to top button