দৈনিক বাতৰিবিশ্বমনোৰঞ্জন

গুগলৰ বিশেষ ডুডলৰ জৰিয়তে এচপ্ৰেছ’ যন্ত্ৰৰ গডফাদাৰক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন!

যিসকলে এচপ্ৰেছ' ভাল পায় আৰু ইয়াৰ অবিহনে জীৱনটো কল্পনা কৰিব নোৱাৰে, তেওঁলোকৰ বাবে এই দিনটো বিশেষ।

দিনটোৰ আৰম্ভণি একাপ কফিৰে কৰাটো চাগে বহুতৰে অভ্য়াস।

সেয়েহে, যিসকলে এচপ্ৰেছ’ ভাল পায় আৰু ইয়াৰ অবিহনে জীৱনটো কল্পনা কৰিব নোৱাৰে, তেওঁলোকৰ বাবে এই দিনটো বিশেষ।

হয়, আজি ৬ জুন..আজি  এচপ্ৰেছ’ যন্ত্ৰৰ আৱিষ্কাৰক এঞ্জেলো মৰিয়ণ্ডোৰ জন্ম জয়ন্তী। গুগলে এচপ্ৰেছ’ যন্ত্ৰৰ আৱিষ্কাৰক জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে তৈয়াৰ কৰিছে এক বিশেষ ডুডল।

Google doodle

১৮৫১ চনৰ ৬ জুনত ইটালীৰ তুৰিনত জন্ম গ্ৰহণ কৰা এঞ্জেলো মৰিয়ণ্ডো উদ্যোগী পৰিয়ালৰ আছিল,”যিয়ে কেতিয়াও নতুন ধাৰণা বা উদ্যোগ প্ৰস্তুত কৰা বন্ধ কৰা নাছিল,” আশ্চৰ্যজনক উদ্ভাৱকৰ ওপৰত গুগলৰ এক টোকা অনুসৰি। তাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকে সুৰা নিৰ্মাণৰ ব্যৱসায় চলাইছিল। মৰিয়ণ্ডো আৰু তেওঁৰ ভায়েক আৰু সম্পৰ্কীয় ভাই-ভনীয়ে “মৰিয়ণ্ডো আৰু গেৰিগ্লিঅ” নামৰ প্ৰখ্যাত চকলেট কোম্পানীটো প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

আৱিষ্কাৰকৰ জীৱনকালত, কফি ইটালীত জনপ্ৰিয়তাৰ শীৰ্ষত আছিল। আনহাতে, কফী পান কৰা লোকসকল অসুবিধাত পৰিছিল কিয়নো তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ কফী তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে দীঘলীয়া সময় অপেক্ষা কৰিব লগা হৈছিল।

“উনবিংশ শতিকাৰ ইটালীত কফি এসময়ত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় পানীয় আছিল। ব্ৰিউয়িং প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে, গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ পানীয়ৰ বাবে পাঁচ মিনিটতকৈ অধিক অপেক্ষা কৰিব লগা হৈছিল। গুগলৰ মন্তব্য অনুসৰি, প্ৰথম জ্ঞাত এচপ্ৰেছ’ যন্ত্ৰৰ আৱিষ্কাৰক এঞ্জেলো মৰিয়ণ্ডো ইয়াত সহায় কৰিবলৈ আহিছে।

১৮৮৪ চনত তুৰিনৰ জেনেৰেল এক্সপোত মৰিয়ণ্ডোৰ এচপ্ৰেছ’ যন্ত্ৰক ব্ৰঞ্জৰ পদক প্ৰদান কৰা হৈছিল।

coffee godfather

উল্লেখ কৰিব পাৰি যে মৰিয়ণ্ডোৰ সঁজুলি, যিয়ে কফি প্ৰেমীসকলৰ সমস্যা দূৰ কৰিছিল, এটা ডাঙৰ বয়লাৰ আছিল যিয়ে কফি গ্ৰাইণ্ডৰ বিচনাৰ মাজেৰে গৰম পানী পাম্প কৰিছিল, লগতে এটা দ্বিতীয় বয়লাৰ আছিল যিয়ে কফিৰ বিচনাখন ফ্লেছ কৰিবলৈ আৰু ব্ৰু সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ বাষ্প প্ৰস্তুত কৰিছিল। ১৮৮৫ চনৰ ২৩ অক্টোবৰত পেৰিছত পঞ্জীয়ন হোৱাৰ পিছত, আৱিষ্কাৰটো এক আন্তৰ্জাতিক পেটেন্টৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হৈছিল।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

fifteen − 7 =

Back to top button