অসমউৎসৱ

ভোগালীৰ ভোগে কঢ়িয়াই আনক আনন্দৰ বতৰা, মেজিৰ জুইত নিঃশেষ হওঁক অসূয়া-অপ্ৰীতি

পুহ মাহত পথাৰৰ শস্য ভঁৰালত ভৰাই অসমীয়া লোকে পালন কৰে ভোগালী বিহু। সকলোৱে একেলগ হৈ মেজি সেৱা কৰি জা-জলপান খাই আনন্দ কৰে অসমীয়াই।

আজি হেঁপাহৰ ভোগালী বিহু। ৰাজ্যৰ চৌদিশে ভোগালীৰ উচাহ। পুৱাই মেজি জ্বলাই অগ্নিদেৱতাক সেৱা কৰিলে চহা অসমীয়াই। পৰম্পৰাগতভাৱে অগ্নিদেৱতাক সেৱা প্রতিগৰাকী অসমীয়াৰ। মেজিৰ জুয়ে অসূয়া-অপ্রীতি দূৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যে প্রাৰ্থনা কৰিলে অসমীয়াই।

People gathering in front of a traditional flaming “Meji Ghar” on the occasion of ” Magh Bihu” the festival of feast in Guwahati on 14-01-06. Pix by UB Photos.

ক’ভিড আতংকৰ মাজতে এইবাৰো বিহু উদযাপন ৰাজ্যবাসীৰ। আজি পৱিত্র দুমাহীৰ দিনটোত হেঁপাহৰ বিহুক লৈ উলাহৰ অন্ত নাই ৰাজ্যবাসীৰ মাজত।

Traditional Assamese Meji- a house made of straw, being burn by the village people of Parbatiya in Tezpur, Assam, during the Magh bihu celebration, the post harvesting festival on 15-01-11. PHOTO: UB PHOTOS.

পুহ মাহত পথাৰৰ শস্য ভঁৰালত ভৰাই অসমীয়া লোকে পালন কৰে ভোগালী বিহু। সকলোৱে একেলগ হৈ মেজি সেৱা কৰি জা-জলপান খাই আনন্দ কৰে অসমীয়াই।

ক’ভিডসৃষ্ট পৰিৱেশৰ মাজতে অসমীয়া লোকে ক’ভিড প্ৰট’কল মানি এইবাৰ বিহু উদযাপন কৰিছে। মেজিৰ জুয়ে সকলো অশান্তি-অসূয়া দূৰ কৰি সকলোৰে জীৱনলৈ কঢ়িয়াই আনক সুখ-সম্প্ৰীতিৰ বতৰা।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

4 × one =

Back to top button