আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানপ্ৰযুক্তিবিজ্ঞানবিশ্ব

নাছাৰ দাবী, সৌৰজগতৰ বাহিৰতো আছে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড

নাছাৰ ৱেব স্পেচ টেলিস্কোপে সৌৰজগতৰ বাহিৰত সন্ধান পাইছে কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ

নাছাৰ ৱেব স্পেচ টেলিস্কোপে সৌৰজগতৰ বাহিৰত সন্ধান পাইছে কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ। নাছাই এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত কয় যে, জেমছ ৱেব স্পেচ টেলিস্কোপে আমাৰ সৌৰজগতৰ বাহিৰৰ গ্ৰহ এটাৰ বায়ুমণ্ডলত প্ৰথমবাৰৰ বাবে কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ সন্ধান পাইছে।

 

কাৰ্বন ডাই অক্সাইড চিনাক্তকৰণে বিজ্ঞানীসকলক WASP-39 কেনেদৰে গঠন হৈছিল সেই বিষয়ে অধিক জানিবলৈ সহায় কৰিব। কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ সফল আৱিষ্কাৰে গৱেষকসকলক জীৱনৰ প্ৰতি অধিক আতিথ্যশীল শিলৰ বস্তুবোৰৰ ওপৰত একে ধৰণৰ পৰ্যৱেক্ষণ কৰিবলৈ উৎসাহী কৰি তোলে।

 

ছাণ্টা ক্ৰুজৰ কেলিফৰ্নিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক আৰু ৱেব প্ৰকল্পত কাম কৰা শ শ লোকৰ মাজৰ এগৰাকী নাটালি বাটালহাই টুইট যোগে প্ৰকাশ কৰে যে, “মোৰ প্ৰথম চিন্তা: বাহ, আমাৰ ওচৰত সঁচাকৈয়ে স্থলীয় আকাৰৰ গ্ৰহবোৰৰ বায়ুমণ্ডল চিনাক্ত কৰাৰ সুযোগ আছে।”

 

ফ্ৰান্সৰ পাৰমাণৱিক শক্তি আয়োগৰ (চিইএ) এজন জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী পিয়েৰ-অলিভিয়েৰ লাগেজে এএফপিক কয় যে, “মোৰ বাবে ই চুপাৰ-আৰ্থৰ লগতে পৃথিৱীৰ আকাৰৰ গ্ৰহবোৰৰ ওপৰত ভৱিষ্যতে গৱেষণা কৰিবলৈ দুৱাৰ মুকলি কৰে।”

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

twenty − 1 =

Back to top button