জীৱনশৈলীভাৰতস্বাস্থ্য

এতিয়াৰে পৰা ২১ৰ উৰ্ধৰ লোকেহে কৰিব পাৰিব সুৰাপান

হাৰিয়ানা বিধানসভাই হাৰিয়ানা আবকাৰী আইনত এক সংশোধনী গৃহীত কৰে, যাৰ ফলত ৰাজ্যখনত সুৰাপানৰ বয়স ২৫ৰ পৰা ২১বছৰলৈ হ্ৰাস হয়

হাৰিয়ানা বিধানসভাই হাৰিয়ানা আবকাৰী আইনত এক সংশোধনী গৃহীত কৰে, যাৰ ফলত ৰাজ্যখনত সুৰাপানৰ বয়স ২৫ৰ পৰা ২১বছৰলৈ হ্ৰাস হয়।

সংশোধনী বিধেয়কখনত কোৱা হয় যে প্ৰচলিত আৰ্থ-সামাজিক পৰিস্থিতিৰ আমূল পৰিৱৰ্তন হৈছে যাৰ ফলত আবকাৰী আইনত বিভিন্ন ব্যৱস্থা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ’ব। এতিয়া অধিক শিক্ষিত লোক আছে যিয়ে তেওঁলোকৰ দায়িত্ব বুজিবলৈ আৰু দায়িত্বশীল সুৰাপান কাৰী হৈ তেওঁলোকৰ সীমাবদ্ধতা জানিবলৈ যথেষ্ট যুক্তিবাদী। সেয়েহে, প্ৰচলিত বিভিন্ন ব্যৱস্থা আৰু চৰ্তাৱলী উল্লেখ কৰি, আবকাৰী (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১গৃহীত হৈছে, এনেদৰে হাৰিয়ানা আবকাৰী আইন, ১৯১৪ৰ ধাৰা ২৭, ২৯, ৩০আৰু ৬২ত প্ৰদান কৰা অনুসৰি নিম্নতম বয়স ২৫বছৰ হ্ৰাস কৰি ২১বছৰ কৰা হৈছে।

দিল্লীৰ উদাহৰণ লৈ গুৰুগ্ৰামৰ আবকাৰী আৰু কৰ উপায়ুক্ত ভি কে বেনিৱালে হাৰিয়ানা এচেম্বলে গৃহীত কৰা আইনখনক “ভাল পদক্ষেপ” বুলি অভিহিত কৰে। পাব আৰু বাৰসমূহে এই সিদ্ধান্তক সমানে আদৰণি জনাইছে আৰু ভাবে যে ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়তো সহায় কৰিব।

ইফালে উপায়ুক্তজনে ভাবে যে এই সিদ্ধান্তই কম বয়সৰ পৃষ্ঠপোষকসকলক বয়সৰ বন্ধনী চূড়ান্ত কৰাৰ পিছত এতিয়া আইনীভাৱে সুৰাপান কৰাত সহায় কৰিব।

“১৯১৪ চনত ব্ৰিটিছ ৰাজৰ পৰা বিদ্যমান এখন আইন এতিয়া অৱশেষত সংশোধন কৰা হৈছে। হাৰিয়ানা চৰকাৰৰ এই গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তনত অত্যন্ত সুখী। সুৰাপানৰ বয়স হ্ৰাস কৰি, চৰকাৰে অবৈধ ব্যৱহাৰৰ সংখ্যা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰি আছে,” নেচনেল ৰেষ্টুৰেণ্ট এছ’চিয়েচন অৱ ইণ্ডিয়াৰ (এনআৰএআই) ট্ৰাষ্টী ৰাহুল সিঙে কয়।

“যদি মানুহে ২১বছৰব য়সত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হ’ব পাৰে, ভোট দিব পাৰে, তেন্তে তেওঁলোকক ২১বছৰত সুৰাপান কৰিবলৈ কিয় অনুমতি দিয়া নহ’ব? এইটো হাৰিয়ানা চৰকাৰৰ ফালৰ পৰা এক প্ৰগতিশীল পদক্ষেপ, আৰু মই এই পদক্ষেপক সম্পূৰ্ণৰূপে স্বাগতম জনাইছো,” হুইস্কি চাম্বা বাৰ আৰু গ্ৰিলৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আশীষ দেৱ কাপুৰে কয়।

প্ৰায় ৬০শতাংশ ৰাজ্য আৰু ৪টা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলই সুৰা সেৱনৰ আইনী বয়স হিচাপে ২১বছৰৰ এই বয়সৰ বন্ধনী অনুসৰণ কৰাৰ সৈতে, কেৱল পঞ্জাৱ, চণ্ডিগড় আৰু দাদৰা আৰু নগৰ হাভেলীয়ে আইনী সুৰা সেৱনৰ বাবে ২৫বছৰ বয়সৰ নিয়ম অনুসৰণ কৰি আছে।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

13 + thirteen =

Back to top button