আঞ্চলিক

মিজোৰামৰ পিছত আফ্ৰিকাৰ ছোৱাইন ফিভাৰৰ জোৱাৰ এইবাৰ ত্ৰিপুৰাত

ৰাজ্যখনৰ উত্তৰ ত্ৰিপুৰা জিলাৰ কাঞ্চনপুৰত এতিয়ালৈকে প্ৰায় ১৬০ টা গাহৰিৰ মৃত্যু হৈছে।

চুবুৰীয়া মিজোৰামৰ পৰা আফ্ৰিকাৰ ছোৱাইন ফিভাৰ ভাইৰাছ (এএছএফভি) ৰাজ্যলৈ বিয়পি পৰাৰ বাবে আফ্ৰিকান ছোৱাইন ফিভাৰ (এএছএফ) এতিয়া ত্ৰিপুৰাত আক্ৰান্ত হৈছে।

ৰাজ্যখনৰ উত্তৰ ত্ৰিপুৰা জিলাৰ কাঞ্চনপুৰত চৰকাৰে চলোৱা বিদেশী গাহৰি প্ৰজনন ফাৰ্মত এতিয়ালৈকে প্ৰায় ১৬০ টা গাহৰিৰ মৃত্যু হৈছে।

যদিও এএছএফ এতিয়াও ওচৰৰ গাওঁবোৰলৈ বিয়পি পৰা নাই, পশু চিকিৎসা চিকিৎসক আৰু বিশেষজ্ঞৰ এটা দলে কাঞ্চনপুৰত শিবিৰ পাতি আছে।

কাঞ্চনপুৰত এতিয়ালৈকে মুঠ ৩৭টা গাহৰি মৃত্যু মুখত পৰিছে আৰু কাষৰীয়া অঞ্চলসমূহলৈ ৰোগটো বিয়পা প্ৰতিহত কৰিবলৈ সৰ্বাধিক নিৰীক্ষণত ৰখা হৈছে।

এএছএফ-পীড়িত গাহৰিৰ নমুনাও গুৱাহাটীৰ উত্তৰ-পূব আঞ্চলিক ৰোগ নিৰ্ণয় গৱেষণাগাৰলৈ (এনইআৰডিডিএল) প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

পশুৰ সংক্ৰামক আৰু সংক্ৰামক ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু নিয়ন্ত্ৰণ আইন, ২০০৯ সতৰ্কতামূলক ব্যৱস্থা হিচাপে কাঞ্চনপুৰ মহকুমাত বলবৎ কৰা হৈছে।

কাঞ্চনপুৰলৈ আৰু তাৰ পৰা গাহৰিৰ পৰিবহন আৰু ব্যৱসায়ো নিষিদ্ধ কৰা হৈছে আৰু যিকোনো ব্যক্তিয়ে আইনখনৰ ব্যৱস্থা উলংঘা কৰা বুলি পোৱা গ’লে দৃঢ়ভাৱে মোকাবিলা কৰা হ’ব।

এএছএফে এই বছৰৰ মাৰ্চৰ পৰা মিজোৰামৰ মুঠ ১১ খন জিলাত ২৮,০০০ তকৈও অধিক গাহৰি মৃত্যু মুখত পৰিছে।

পাহাৰীয়া ৰাজ্যখনে ম্যানমাৰ আৰু বাংলাদেশৰ উপৰিও ত্ৰিপুৰা, মণিপুৰ, অসমৰ সৈতে সীমা ভাগ-বতৰা কৰে।

যোৱা তিনি বছৰত অসম আৰু মেঘালয়ৰ পৰা এএছএফৰ ফলত গাহৰিৰ মৃত্যুৰ খবৰ পোৱা গৈছে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, ১৯২১ চনত কেনিয়াত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ধৰা পৰা এএছএফে মানুহক প্ৰভাৱিত নকৰে। অৱশ্যে, সেইবোৰ ভাইৰাছৰ বাহক হ’ব পাৰে।

এএছএফৰ বিৰুদ্ধে কোনো ভেকছিন আজিলৈকে উপলব্ধ হোৱা নাই।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

15 − ten =

Back to top button