Assamnationalঅসমজীৱনশৈলীবিজ্ঞানস্বাস্থ্য

গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে সুস্থ গৰ্ভাৱস্থা লাভ কৰিবলৈ, প্ৰসৱৰ পূৰ্বে কি কি যত্ন লব লাগে ?

সুস্থ গৰ্ভধাৰণ হৈছে সুস্থ জন্মৰ অন্যতম উত্তম উপায়।

গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে সুস্থ গৰ্ভাৱস্থা লাভ কৰিবলৈ, প্ৰসৱৰ পূৰ্বে কি কি যত্ন লব লাগে ?

সুস্থ গৰ্ভধাৰণ হৈছে সুস্থ জন্মৰ অন্যতম উত্তম উপায়।

নিয়মীয়াকৈ প্ৰসৱৰ পূৰ্বে যত্ন ল’লে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে গৰ্ভাৱস্থাৰ জটিলতাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ সু-স্বাস্থ্যৰ বাবে ডক্তৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগে। এই ভ্ৰমণৰ সময়ত সাধাৰণতে শাৰীৰিক পৰীক্ষা, ওজন পৰীক্ষা, প্ৰস্ৰাৱৰ নমুনা দিয়া আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। ডক্তৰে তেজৰ পৰীক্ষা আৰু ইমেজিং পৰীক্ষাও কৰিব পাৰে,যেনে আল্ট্ৰাছাউণ্ড পৰীক্ষা।

গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য আৰু ব্যায়াম নিয়মীয়াকৈ প্ৰসৱৰ পূৰ্বে কৰিলে মহিলাসকলে গৰ্ভাৱস্থাৰ জটিলতাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াৰ আংশিকভাৱে স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য গ্ৰহণ কৰা,ডক্তৰৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি নিয়মীয়া ব্যায়াম কৰা, সুস্থ ওজন বজাই ৰখা আৰু সম্ভাৱ্য ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

মদ আৰু ধঁপাতৰ ধোঁৱা পৰিহাৰ কৰক।মহিলাসকলে ভ্ৰুণ আৰু শিশুৰ জটিলতাও হ্ৰাস কৰিব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে ধঁপাতৰ ধোঁৱা আৰু মদ্যপানে হঠাৎ শিশুৰ মৃত্যুৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, বা ১ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ অস্পষ্ট মৃত্যুৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। মদ্যপানে বৰ্ণালী বিকাৰৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে, যিয়ে জন্মগত বিসংগতি আৰু বৌদ্ধিক অক্ষমতাকে ধৰি বিভিন্ন সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

প্ৰসৱৰ পূৰ্বে ভিটামিন। গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে গৰ্ভাৱস্থাত ভিটামিন খাব লাগে। সুস্থ গৰ্ভাৱস্থাৰ প্ৰসাৰৰ বাবে চেণ্টাৰছ ফৰ ডিজিজ কণ্ট্ৰল এণ্ড প্ৰিভেনচন আৰু ইউ.এছ. ভিটামিন ফলিক এচিডে মগজু, মেৰুদণ্ড বা মেৰুদণ্ডৰ জন্মগত বিসংগতিৰ সম্ভাৱনা ৭০% হ্ৰাস কৰা দেখা গৈছে। নিউৰেল টিউব ডিফেক্ট বুলি কোৱা এই দোষবোৰ গৰ্ভাৱস্থাৰ প্ৰথম মাহত, প্ৰায়ে এগৰাকী মহিলাই গৰ্ভৱতী বুলি গম পোৱাৰ আগতেই দেখা দিয়ে। প্ৰসৱৰ পূৰ্বে হোৱা ভিটামিনত আন ভিটামিন থাকে যিবোৰ গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু তেওঁলোকৰ বিকাশশীল ভ্ৰুণকো প্ৰয়োজন হয়।

 

 

 

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

10 + three =

Back to top button