অসমবন্যপ্ৰাণী

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত বাহনৰ খুন্দাত ৩টা হৰিণা আৰু এটা নাহৰফুটুকীৰ মৃত্যু !

বানপানীৰ কৱলত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, ওখ ঠাই বিচাৰি বন্য প্ৰাণীৰ হাহাকা

বানপানীৰ কৱলত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, ওখ ঠাই বিচাৰি বন্য প্ৰাণীৰ হাহাকাৰ।

অসমত বিগত কেইবাদিন ধৰি হৈ থকা প্ৰবল বৰষুণৰ ফলত ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ জলপৃষ্ঠ বিপদ সীমাৰ ওপৰেৰে ক্ৰমাগতভাৱে বৈ আছে আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বাঢ়নী পানীয়ে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ৭০ শতাংশতকৈও অধিক অঞ্চল বুৰাই পেলাইছে।

আজি পুৱাৰ ভাগত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা দ্ৰুতবেগী বাহনৰ খুন্দাত তিনিটা হগ হৰিণ আৰু এটা নাহৰফুটুকী মৃত্যু হয়।

উচ্চ ভূমিৰ সন্ধানত বা কাৰ্বি আংলঙৰ পাহাৰলৈ আশ্ৰয় ল’বলৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ ৩৬ অতিক্ৰম কৰিছিল জন্তুকেইটাই।

আশ্চৰ্যজনকভাৱে, উদ্যান খনৰ মাজেৰে যোৱা সকলো বাহনৰ বাবে কৰ্তৃপক্ষই ৪০কিলোমিটাৰ প্ৰতি ঘণ্টাৰ গতিসীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা স্বত্বেও উদ্যান এলেকাত বাহনৰ খুন্দাত জন্তুৰ মৃত্যু অব্যাহত আছে।

ইয়াৰ পূৰ্বে, ৰাষ্ট্ৰীয় সেউজ ন্যায়াধিকৰণৰ নিৰ্দেশনাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, বৰষুণৰ বতৰত কেএনপিৰ নটা নিৰ্ধাৰিত পশু কৰিডৰ অতিক্ৰম কৰা জন্তুৰ দুৰ্ঘটনামুক্ত চলাচল নিশ্চিত কৰাৰ বাবে, বন বিভাগে উদ্যানখনক বিভক্ত কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ ৩৭-ত দ্ৰুতবেগী বাহনবোৰৰ ট্ৰেক কৰিবলৈ পশু সংবেদকে কেমেৰা স্থাপন কৰিছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান প্ৰতি বছৰে বাৰিষাৰ সময়ত বানপানীৰ সন্মুখীন হয় আৰু বহুতো জন্তু ডুব যোৱা বা বাহনৰ খুন্দাত মৃত্যু মুখত পৰে। চোৰাং চিকাৰীসকলেও কেতিয়াবা এনে পৰিস্থিতিৰ সুযোগ লয় কিয়নো জন্তুবোৰ সাধাৰণতে উদ্যানৰ পৰা বাহিৰলৈ ওলাই যায়।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

three + 5 =

Back to top button