Socialঅসমআঞ্চলিকভাৰত

উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে মানসিক স্বাস্থ্যত পেলাই বেয়া প্ৰভাৱ! ৰ’দত ওলালে ঢাকি ল’ব আপোনাৰ মূৰ

শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে এই গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য। গৰমৰ তাপমাত্ৰা অধিক হোৱাৰ বাবে মানুহৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ব্যাপক প্ৰভাৱ পৰে

উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে মানসিক স্বাস্থ্যত পেলাই বেয়া প্ৰভাৱ!
মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত হিটৱেভৰ প্ৰভাৱ –

শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে এই গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য। গৰমৰ তাপমাত্ৰা অধিক হোৱাৰ বাবে মানুহৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ব্যাপক প্ৰভাৱ পৰে। আচলতে ইয়াৰ প্ৰভাৱ কেনেকৈ পৰে জানো আহক-

পৰিৱৰ্তিত বতৰৰ বাবে আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত হয় যিজন ব্যক্তিয়ে ইতিমধ্যে ৰোগৰ সন্মুখীন হৈছে, গৰমৰ ফলত কাঁইটীয়া আৰু খজুৱতি হয় আৰু ঠাণ্ডাৰ বাবেই হাঁপানী ৰোগীৰ সমস্যা দুগুণ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। এই অৱস্থাত ৰোগীজন মানসিক আৰু শাৰীৰিকভাৱে দুৰ্বল হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, গতিকে গ্ৰীষ্মকালত প্ৰায়ে মূৰটো ঢাকিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে, গ্ৰীষ্মকালত উচ্চ উষ্ণতাৰ বাবে হাঁপানী ৰোগীৰ পানীলগা আৰু ডিলিৰিয়ামত ভুগিবলগীয়া হয়। অৰ্থাৎ উৎকট গৰমৰ প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰভাৱ পৰে ব্যক্তিৰ মগজুত।

 

শেহতীয়াকৈ কৰা এক অধ্যয়নৰ মতে, যিকোনো ঠাইতে যদি উষ্ণতা স্বাভাৱিক উষ্ণতাৰ ৫% ৰ ওপৰলৈ বৃদ্ধি পায়, তেন্তে মানসিক ৰোগ, হতাশাত ভুগি থকাসকলকে ধৰি চিকিৎসালয়ৰ জৰুৰীকালীন কক্ষসমূহ ১০% শতাংশ পৰ্যন্ত ভৰি থাকে। সাধাৰণ চিন্তিত আৰু খং উঠা মানুহক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। এই অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ এনে লোকৰ ওপৰত অধিক হয় আৰু মানুহেও উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ বাবে আত্মহত্যাৰ চেষ্টা কৰে, অনুমান কৰা হৈছে যে প্ৰতি এক ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ বাবে মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰায় ২.২% ৰোগীৰ মৃত্যু বৃদ্ধি পায়। আৰু একে সময়তে Humidity ৰ বাবে আত্মহত্যাৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱো অধিক।

গ্ৰীষ্মকালত হোৱা তাপমাত্ৰা বৃদ্ধিৰ বাবে মানসিকভাৱে সুস্থ আৰু মানসিক ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়, মানুহৰ চিন্তা আৰু যুক্তিৰ ওপৰত।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

three × two =

Back to top button