politicalআন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়বিশ্ব

প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰাৰ পাছতে ঋষি চুনাকে কৰিলে ৫টাকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোযণা!

৪২ বছৰীয়া ঋষি চুনাক হৈছে প্ৰথম ভাৰতীয়মূলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী

৭৫ বছৰৰ পাছত সলনি ইতিহাস। ২০০ বছৰ ভাৰত শাসন কৰি বৃটিছে দেশখনক দ্বিখণ্ডিত কৰি আঁতৰি যোৱাৰ ৭৫ বছৰৰ পিছত বৃটিছৰাজ দখললৈ আনিলে এজন ভাৰতীয় বংশোদ্ভৱ ৰাজনীতিকে। ঋষি চুনাক ব্ৰিটেইনৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আসন আলংকৃত কৰা ৪২ বছৰীয়া ঋষি চুনাক হৈছে প্ৰথম ভাৰতীয়মূলৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী। এতিয়াৰ পৰা ভাৰতীয়মূলৰ দপদপনি হ’ব গ্ৰেট ব্ৰিটেইনত। মঙলবাৰে ৰজা তৃতীয় চাৰ্লছে ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্ত কৰিছিল ঋষি চুনাকক। প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰা পাছতে চুনাকে কৰিলে ৫টাকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোযণা। চুনাৰৰ এই বিশেষ ঘোষণা কেইটা হৈছে-

 

১. চুনকে কৈছিল যে এই মুহূৰ্তত আমাৰ দেশখনে এক তীব্ৰ অৰ্থনৈতিক সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। কোভিড মহামাৰীৰ সমস্যাবোৰ এতিয়াও চলি আছে। ইউক্ৰেইনত পুটিনৰ যুদ্ধই সমগ্ৰ বিশ্বৰ শক্তি বজাৰ আৰু যোগান শৃংখলাক অস্থিৰ কৰি তুলিছে।
২. লিজ ট্ৰাছে এই দেশৰ বিকাশ আৰু উন্নতি কৰিব বিচাৰিছিল। এইটো ভুল নাছিল। এইটো এটা মহৎ কাৰণ আৰু মই পৰিৱৰ্তন অনাৰ বাবে তেওঁৰ অস্থিৰতাৰ প্ৰশংসা কৰিছিলো। কিছুমান ভুল হৈছিল কিন্তু সেয়া বেয়া উদ্দেশ্যৰ বাবে জন্ম হোৱা নাছিল। তথাপিও কিন্তু ভুল হৈছিল।
৩. মই মোৰ দলৰ নেতা হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছো। আপোনালোকৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে ট্ৰাছৰ ভুলবোৰ সংশোধন কৰিবলৈ।
৪. মই এই চৰকাৰৰ কাৰ্যসূচীৰ কেন্দ্ৰত অৰ্থনৈতিক স্থিৰতা আৰু বিশ্বাস ৰাখিম। আপুনি দেখিছে যে কোভিডৰ সময়ত মই পৰিকল্পনাৰ সৈতে মানুহ আৰু ব্যৱসায়ক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ যিমান পাৰো সকলোখিনি কৰিছো।
৫. মই মোৰ দেশক শব্দৰ সৈতে নহয় কাৰ্যৰ সৈতে সংযোগ কৰিম। মই আউটপুট দিবলৈ দিন-ৰাতি কাম কৰিম। বিশ্বাস অৰ্জন কৰা হয় আৰু মই ইয়াক অৰ্জন কৰিম।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

two × four =

Back to top button