খাদ্যজীৱনশৈলীস্বাস্থ্য

যদি আপুনি স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিব বিচাৰে তেন্তে আজিয়ে বন্ধ কৰক ব্ৰেড খোৱা!

ব্ৰেড খোৱাৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰত দেখা দিব পাৰে বিভিন্ন ৰোগে

যদি আপুনি স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিব বিচাৰে, তেন্তে ৰাতিপুৱা চাহৰ সৈতে ব্ৰেড খোৱা বন্ধ কৰক। কিয়নো ব্ৰেডে স্বাস্থ্যৰ বহুতো ক্ষতি কৰে।

 

বেছিভাগ মানুহেই ৰাতিপুৱা চাহৰ সৈতে আৰম্ভ কৰে দিনটো। কিছুমানে ৰঙা চাহ খায়, কিছুমানে গাখীৰ চাহ খায়। ইয়াৰ লগতে, বহুলোকে চাহকাপৰ লগত বিস্কুট, পিঠা খাবলৈ ভাল পায়। প্ৰায় সকলো লোকেই ৰাতিপুৱাৰ চাহকাপৰ সৈতে ব্ৰেড খায় ভাল পায়। ব্ৰেড এনে এবিধ সামগ্ৰী যি ৰাতিপুৱাৰ ব্ৰেকফাষ্টৰ লগতে ল’ৰা-ছোৱালীৰ টিফিনৰ বাবেও অতি কম সময়ত আৰু সহজতে প্ৰস্তুত কৰিব পৰা সামগ্ৰী।

 

কিন্তু অত্যধিক ব্ৰেড খোৱাৰ ফলত স্বাস্থ্যৰ বহু পৰিমাণে ক্ষতি হয়। ব্ৰেড খোৱাৰ ফলত শৰীৰত দেখা দিয়ে বিভিন্ন ৰোগে। পুষ্টিবিদসকলৰ মতে, ব্ৰেড স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। নিয়মীয়া চাহৰ সৈতে ব্ৰেড খোৱাটোৱে স্বাস্থ্যৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰে। গতিকে চাহৰ সৈতে পিঠা খোৱাৰ অসুবিধাবোৰ কি কি জানো আহক।

চাহৰ সৈতে ব্ৰেড খোৱাৰ ফলত শৰীৰত বৃদ্ধি হয় মেদবহুলতা। ই পাকস্থলীৰ স্বাস্থ্যৰো অৱনতি ঘটায়।
চাহ আৰু ব্ৰেড দুয়োটা একেলগে খোৱাৰ ফলত বৃদ্ধি পায় বিপি অৰ্থাৎ উচ্চ ৰক্তচাপৰ। যাৰফলত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি পায়।

ব্ৰেড খোৱাৰ ফলত ৰক্ত শৰ্কৰা অৰ্থাৎ ব্লাড চুগাৰ বৃদ্ধি হয়। ইনচুলিনৰ ওপৰতো ইয়াৰ বেয়া প্ৰভাৱ আছে। সেয়েহে, ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে ব্ৰেড একেবাৰে খাব নালাগে। অত্যধিক ব্ৰেড খোৱাৰ ফলত এচিডিটিৰ সমস্যা হয়। লগতে শৰীৰত বৃদ্ধি কৰে কলেষ্টেৰল।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

fifteen − 6 =

Back to top button