অসমমেঘালয়ৰাজনৈতিক

১৫জানুৱাৰীৰ ভিতৰত সমাধান হ’ব অসম, মেঘালয় সীমান্ত বিবাদ

অসম আৰু মেঘালয়ৰ মাজত দীৰ্ঘদিন ধৰি চলি অহা আন্তঃৰাজ্যিক সীমা বিবাদত সফলতা লাভ কৰি দুয়োখন ৰাজ্য়ৰ নিজ নিজ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বুধবাৰে এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে আৰু প্ৰথম পৰ্যায়ৰ আলোচনাৰ অংশ হিচাপে ১৫ জানুৱাৰী বা তাৰ আগতে ৬ টা ক্ষেত্ৰত সমস্যাসমূহ সমাধান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়।

অসম আৰু মেঘালয়ৰ মাজত দীৰ্ঘদিন ধৰি চলি অহা আন্তঃৰাজ্যিক সীমা বিবাদত সফলতা লাভ কৰি দুয়োখন ৰাজ্য়ৰ নিজ নিজ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বুধবাৰে এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে আৰু প্ৰথম পৰ্যায়ৰ আলোচনাৰ অংশ হিচাপে ১৫ জানুৱাৰী বা তাৰ আগতে ৬ টা ক্ষেত্ৰত সমস্যাসমূহ সমাধান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়।

টুইটাৰযোগে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই লিখিছে, “আমাৰ আঞ্চলিক সমিতিসমূহে তেওঁলোকৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছে আৰু আমি বহুতো বিতৰ্কিত সীমান্ত অঞ্চলত চূড়ান্ত চুক্তিৰ দিশত কাম কৰি আছো। মই নিশ্চিত যে লাহে লাহে আমি মেঘালয় আৰু অন্যান্য চুবুৰীয়া ৰাজ্যসমূহৰ সৈতে দীৰ্ঘদিনধৰি অমীমাংসিত হৈ থকা সীমান্ত সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ সক্ষম হ’ম।”

“আমি আমাৰ চুবুৰীয়া ৰাজ্য়ৰ সৈতে সীমান্ত সমস্যা সমাধানৰ বাবে নিৰন্তৰ চেষ্টা কৰি আহিছো। আমাৰ প্ৰচেষ্টাৰ অংশ হিচাপে, মেঘালয়ৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী শ্ৰী প্ৰেষ্টেন টিনচং আৰু দুয়োখন ৰাজ্যৰ কেইবাজনো মন্ত্ৰী আৰু জ্যেষ্ঠ বিষয়াৰ সৈতে মোৰ মেঘালয়ৰ সমকক্ষ @SangmaConrad সৈতে এখন বৈঠক তৈয়াৰ কৰে,” তেওঁ লগতে কয়।

“প্ৰথম পৰ্যায়ৰ আলোচনাৰ বাবে পাৰ্থক্যৰ ৬ টা ক্ষেত্ৰ লৈ সীমান্ত সমস্যাসন্দৰ্ভত অসম সমকক্ষৰ সৈতে ৰাজনৈতিক পৰ্যায়ত বৈঠক অনুষ্ঠিত হৈছিল। আমি আমাৰ যুটীয়া আলোচনাৰ জৰিয়তে যথেষ্ট ইতিবাচক অগ্ৰগতি লাভ কৰিছো আৰু শীঘ্ৰেই এক সৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণ সমাধানত উপনীত হ’ম বুলি আশা কৰিছো,” মেঘালয়ৰ মুৰব্বী মিনিষ্টাৰ কনৰাড চাংমাই টুইট কৰে।

বৈঠকৰ পিছত মেঘালয়ৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰেষ্টেন টিনচঙে কয়, “এইখন এটা অতি উৎপাদনশীল আৰু ভাল বৈঠক। মুখ্যমন্ত্ৰীসকলে ১৫ জানুৱাৰী বা তাৰ আগতে এটা ঘোষণা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।”

তেওঁ লগতে কয়, “ছয়টা ক্ষেত্ৰত বিবাদ আছে আৰু মই নিশ্চিত যে আমি কমেও কিছুমান ক্ষেত্ৰত সমাধান বিচাৰি উলিয়াবলৈ সক্ষম হ’ম।”

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

20 − 1 =

Back to top button