অসমআঞ্চলিকসংস্কৃতিসাহিত্য

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খ্যাতিসম্পন্ন সংস্কৃত পণ্ডিত অধ্যাপক উমাকান্ত দেৱ শৰ্মাৰ দেহাৱসান

ৰবিবাৰে পুৱতি নিশা জালুকবাৰী বকুলপথস্থিত নিজা বাসভৱনত মৃত্যুবৰণ কৰে বিশিষ্ট অধ্যাপক উমাকান্ত দেৱ শৰ্মাই

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খ্যাতিসম্পন্ন সংস্কৃত পণ্ডিত অধ্যাপক উমাকান্ত দেৱ শৰ্মাৰ দেহাৱসান। ৰবিবাৰে পুৱতি নিশা জালুকবাৰী বকুলপথস্থিত নিজা বাসভৱনত মৃত্যুবৰণ কৰে। মৃত্যুৰ সময়ত তেখেতৰ বয়স আছিল ৮৩ বছৰ।

 

সংস্কৃত আৰু আধ্যাত্মিকতাক জনসাধাৰণৰ মাজত জনপ্ৰিয় কৰি তোলাত সংস্কৃত পণ্ডিত অধ্যাপক উমাকান্ত দেৱ শৰ্মাৰ অৱদান অতুলনীয়। বিশিষ্ট বক্তা, অধ্যাপক উমাকান্ত দেৱ শৰ্মাৰ তৰ্ক, ব্যকৰণ তীৰ্থ, বিদ্যা ৰত্ন আদি বিভিন্ন মহাকাব্যৰ ওপৰত ব্যতিক্ৰমী আধিপত্যৰ আছিল। বেদ, পুৰাণ আদিৰ এজন প্ৰসিদ্ধ উন্মোচনকাৰী হিচাপেও জনাজাত পণ্ডিত অধ্যাপক উমাকান্ত দেৱ শৰ্মা।

 

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খ্যাতিসম্পন্ন সংস্কৃত পণ্ডিত অধ্যাপক শৰ্মাই লিখা কিতাপ কেইখন হ’ল, “গুৰু গীতা”, “প্ৰসাস্তি মঞ্জৰী”, “সনাতনীয়া চিন্তান”, “ভাৰতীয় চীনতনম”, “ন্যায় পত্ৰ”, ইত্যাদি। “ভাৰতৰ নাট্য শাস্ত্ৰ” তেওঁৰ অন্যতম বিশিষ্ট কিতাপ। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ বিভিন্ন বাতৰি কাকত, আলোচনী, ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দুয়োটা প্ৰত্যক্ষ পত্ৰিকাত সংস্কৃত, বৈদিক সাহিত্য, ন্যায় দৰ্শনৰ ওপৰত ১৫০ তকৈও অধিক প্ৰবন্ধ লিখিছিল।

সকলোৰে বাবে, অধ্যাপক শৰ্মা এখন অতি জনপ্ৰিয় মুখ। পণ্ডিত শৰ্মাই বিজ্ঞান-আধাৰিত সৰল ব্যাখ্যাৰ জৰিয়তে সংস্কৃত আৰু আধ্যাত্মিকতাক সমাজৰ সাধাৰণ লোকসকলৰ মাজত জনপ্ৰিয় কৰি তুলিছিল। জগন্নাথ আশ্ৰম সংস্কৃত মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ, অধ্যাপক শৰ্মাই অসম চৰকাৰ, পশ্চিম বংগ চৰকাৰ আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ পৰাও বিভিন্ন সময়ত বৃত্তি লাভ কৰে।

১৯৪০ চনৰ ১৭ নৱেম্বৰত নলবাৰী জিলাৰ কাইথালকুচিৰ জোৱাৰদি গাঁৱত জন্মগ্ৰহণ কৰা অধ্যাপক শৰ্মাই ২০০২ চনত জালুকবাৰীৰ চৰকাৰী সংস্কৃত মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা অৱসৰ গ্ৰহণ কৰে।

 

আজি আবেলি ৫ বজাত ভূতনাথ শ্মশানত তেখেতৰ শেষ কৃত্য সমাপন কৰা হ’ব। তেখেতৰ মৃত্যুত শোক প্ৰকাশ কৰিছে বিভিন্ন সংগঠনে।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

19 − eleven =

Back to top button