Covid-19

Omicron ভাইৰাছ চিনাক্ত কৰি চিকিৎসকে ক’লে লক্ষণবোৰৰ কথা, আপোনাৰো এই ধৰণৰ লক্ষণে দেখা দিছে নেকি?

ডাঃ কোয়েটজীয়ে ওমিক্ৰনত ভুগি থকা ৰোগী এজনৰ লক্ষণ আৰু ই মানুহৰ শৰীৰক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰে বৰ্ণনা কৰিছে।

ক’ৰোনা ভাইৰাছ অমিক্ৰনৰ নতুন প্ৰকাৰক লৈ বৰ্তমান বিশ্বজুৰি সৃষ্টি হৈছে আতংকৰ। অমিক্ৰন চিনাক্ত কৰা দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ ডাঃ এঞ্জেলিক কোয়েটজীয়ে ভাইৰাছটোৰ বিষয়ে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা ঘোষণা কৰিছে। ডাঃ কোয়েটজীয়ে অমিক্ৰনত ভুগি থকা ৰোগী এজনৰ লক্ষণ আৰু ই মানুহৰ শৰীৰক কিদৰে প্ৰভাৱিত কৰে তাৰ বৰ্ণনা দিছে।

CNBV-TV18ৰ সৈতে এক বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত, ড. এঞ্জেলিক কোয়েটজীয়ে কয় যে টিকাকৰণ কৰা লোকসকল নতুন  প্ৰজাতিৰ ক’ভিডত আক্ৰান্ত নহয় বুলি ক’ব নোৱাৰি, কিয়নো দক্ষিণ আফ্ৰিকাত টিকাকৰণ কৰা, নকৰা সকলো লোক নতুন প্ৰজাতিৰ ক’ভিডত ভুগা দেখা গৈছে।

ড. কোয়েটজীয়ে কৈছে যে যিসকলক টিকাকৰণ কৰা হোৱা নাই, তেওঁলোকৰ ভিতৰত অমিক্ৰনৰ ঘটনা নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে আৰু পজিটিভৰ হাৰ হৈছে ১৬.৫ শতাংশ। এটা কথাই এতিয়া সকলোকে চিন্তিত কৰি তুলিছে।

ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ আগৰ প্ৰকাৰটোৱে শিশুসকলক সংক্ৰমিত কৰা নাছিল, এইবাৰ দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ কিছুমান নৱজাতকো অমিক্ৰনৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা দেখা গৈছে। প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত এজন অমিক্ৰন সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ দৈনিক ছবি সঠিকভাৱে চিত্ৰিত কৰাটো অতি কঠিন, কিন্তু এতিয়ালৈকে ৰোগীসকলৰ ক্ষেত্ৰত কেৱল মৃদু লক্ষণৰ খবৰ পোৱা গৈছে আৰু এতিয়ালৈকে কাকো অক্সিজেনৰ প্ৰয়োজন হোৱা নাই।

অমিক্ৰন সংক্ৰমণৰ ঘটনা বৃদ্ধিৰ বিষয়ে সোধাত, চিকিৎসকে কয় যে সংক্ৰমিত লোকসকল দ্ৰুতগতিত পৰীক্ষাৰ বাবে চিকিৎসালয়লৈ আহি আছে।

ইফালে, ভাৰতে বৃহস্পতিবাৰে কৰ্ণাটকত নতুন কোভিড-১৯ ভেৰিয়েণ্ট অমিক্ৰনৰ প্ৰথম দুটা ঘটনাৰ প্ৰতিবেদন দিছে।

দেশত সংক্ৰমণৰ নতুন ঘটনাটোৱে মানুহৰ মাজত উদ্বেগ বৃদ্ধি কৰিছে কাৰণ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই নিজেই উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা দুজনৰ এজনৰ বয়স ৬৬ বছৰ আৰু এজন মানুহৰ বয়স ৪৬ বছৰ। চৰকাৰে সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা লোকসকলক বিচাৰি উলিয়াবলৈ আৰু আতংকিত নহ’বলৈ এখন বিবৃতি জাৰি কৰিছে।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

13 − ten =

Back to top button