AssamCity newsCultureFestivalFilmInternationalnationalnorth eastঅসমগুৱাহাটীদৈনিক বাতৰিফটোফেশ্বনবলিউডবিশ্ববোলছবিভাৰতমনোৰঞ্জনশিল্পীসংস্কৃতি

‘কান’ৰ ৰেড কাৰ্পেটত খোজ আইমী বৰুৱাৰ

আইমী বৰুৱাৰৰ এই বিশেষ সাজৰ শিল্পী কোন?

মমিতা শৰ্মাৰ ডিজাইনৰ অসমীয়া মেখেলা চাদৰ পিন্ধি ‘কান’ৰ ৰেড কাৰ্পেটত খোজ অসমৰ প্ৰখ্যাত অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাৰ। গজ বুটা আৰু গাম খাৰুৰ দৰে প্ৰাচীন অসমীয়া ডিজাইনেৰে সজ্জিত মমিতা শৰ্মাই ডিজাইন কৰা মুগা ৰেচম মেখেলা ছাদৰ পিন্ধি ‘কান’ চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱৰ ৰেড কাৰ্পেটত অসমৰ প্ৰখ্যাত অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱা।

'কান'ৰ ৰেড কাৰ্পেটত খোজ আইমী বৰুৱাৰ

গজ বুটাৰ ডিজাইন অসমৰ এক প্ৰাচীন আৰ্হি, জটিল ফুল আৰু জ্যামিতিক আকৃতিৰ বৈশিষ্ট্য যিটো আহোম বংশৰ সময়ৰ পৰাই যেতিয়া মুগা ৰেচম বিলাসীতা আছিল । এই ডিজাইনে অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক আৰু প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ প্ৰতীক। আনহাতে গাম খাৰু অসমীয়া সংস্কৃতিত গভীৰভাৱে শিপাই থকা সমৃদ্ধি আৰু সুৰক্ষাৰ পৰম্পৰাগত প্ৰতীক।

'কান'ৰ ৰেড কাৰ্পেটত খোজ আইমী বৰুৱাৰ

ডিজাইনাৰজনে এই মুগা ৰেচম মেখেলা চাদৰত ক্লাছিক গজ বুটা ডিজাইন আৰু গাম খাৰু মটিফ নিপুণভাৱে সংযুক্ত কৰিলে, পাঁচটা ভিন্ন সূতা আৰু ৰং ব্যৱহাৰ কৰি এৰি, কটন, আৰু গুনা সূতাৰ মিশ্ৰণেৰে জটিল আৰ্হি তৈয়াৰ কৰি অসমৰ হস্ততাঁত উদ্যোগৰ শিল্পকলা আৰু কাৰুকাৰ্য্য প্ৰদৰ্শন কৰে।

অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু হস্ততাঁত কলাৰ পৰা গভীৰভাৱে অনুপ্ৰাণিত এগৰাকী আৱেগিক ব্যক্তি শ্ৰীমতী মমিতা শৰ্মা। বিভিন্ন কাপোৰৰ সামগ্ৰী আৰু বয়ন কৌশলৰ প্ৰতি গভীৰ প্ৰেমেৰে মমিতাই এনে এক যাত্ৰাত নামি পৰে যাৰ ফলত তেওঁৰ দৃষ্টিভংগী আৰু নিষ্ঠাক সামৰি লোৱা এখন বুটিক জুথিকাৰ সৃষ্টি হয়। আইতাকৰ সন্মানত নামাকৰণ কৰা ‘জুথিকা’ (JUTHIKA) ২০২১ চনৰ ১৩ মাৰ্চত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল।

'কান'ৰ ৰেড কাৰ্পেটত খোজ আইমী বৰুৱাৰ

মমিতাৰ হস্ততাঁত কাৰুকাৰ্য্যৰ প্ৰতি আৱেগ প্ৰতিটো সৃষ্টিতে জিলিকি উঠে, তেওঁৰ খাল ভেটাপাৰাত অৱস্থিত য’ত সকলো বয়ন কলাত্মক সাজ-পোছাক সৃষ্টি কৰা হয়। বোৱাৰ জটিল প্ৰক্ৰিয়া আৰু পৰম্পৰাগত কাপোৰৰ সৌন্দৰ্য্যত আনন্দিত হৈ পৰা মমিতা শৰ্মাৰ অসমীয়া সংস্কৃতি সংৰক্ষণ আৰু উদযাপনৰ প্ৰতি থকা নিষ্ঠা সঁচা অৰ্থত জুতিকাৰ সৃষ্টিৰ সাৰমৰ্মত প্ৰতিফলিত হৈছে।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

3 × four =

Back to top button