অসমভাৰতৰাজনৈতিক

ৰাজ্যসভা নিৰ্বাচন ২০২২ঃ ১৩ খন আসনৰ ভোটদানৰ ভোট গণনা সন্ধিয়া ৫ বজাত হ’ব!

শেহতীয়াকৈ বিধানসভা নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হোৱা পাঁচখন ৰাজ্যৰ ভিতৰত চাৰিখনতে বিজেপি জয়ী হয় আৰু ১৩ খন আসনৰ পাঁচখন আসনত জয়ী হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বিজেপিৰ বৰ্তমান ২৪৫ জনীয়া উচ্চ সদনত ৯৭ জন প্ৰাৰ্থী আছে

আজি ৬খন ৰাজ্যৰ ১৩খন আসনৰ বাবে ৰাজ্য সভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হৈছে। নিৰ্বাচিত হ’বলগীয়া ছখন ৰাজ্য হৈছে, অসমৰ দুখন, হিমাচল প্ৰদেশৰ এখন, কেৰালাৰ তিনিখন, নাগালেণ্ডৰ এজন, ত্ৰিপুৰাৰ এজন আৰু পঞ্জাবৰ পাঁচখন।

শেহতীয়াকৈ বিধানসভা নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হোৱা পাঁচখন ৰাজ্যৰ ভিতৰত চাৰিখনতে বিজেপি জয়ী হয় আৰু ১৩ খন আসনৰ পাঁচখন আসনত জয়ী হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বিজেপিৰ বৰ্তমান ২৪৫ জনীয়া উচ্চ সদনত ৯৭ জন প্ৰাৰ্থী আছে।

বিজেপিয়ে উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অসম, নাগালেণ্ড আৰু ত্ৰিপুৰাৰ পৰা কমেও চাৰিখন ৰাজ্য সভা আসন জিকিবলৈ লক্ষ্য ৰাখিছে, যদিও পঞ্জাৱ বিধানসভা নিৰ্বাচনত প্ৰচণ্ড জয় লাভ কৰা আম আদমী পাৰ্টীয়ে ৰাজ্যখনৰ পৰা পাঁচখন আসন জিকিব বুলি আত্মবিশ্বাসী।

সমান্তৰালকৈ ৰাজ্যসভাই আজি ৭২ গৰাকী সদস্যক বিদায় জনাব কিয়নো আটাইৰে কাৰ্যকাল এই বছৰৰ আগষ্টৰ ভিতৰত সমাপ্ত হ’ব।

উল্লেখ্য যে, পঞ্জাৱৰ পাঁচজন সদস্যই ৯ এপ্ৰিলত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰাৰ সমান্তৰালকৈ আছে, বাকী ৰাজ্যসমূহৰ সদস্যসকলে ২ এপ্ৰিলত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছে, আজি সন্ধিয়া ৫ বজাৰ পাছতে এই ৰাজ্যকেইখনৰ ভোটগণনা অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

two × two =

Back to top button