ভাৰতৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা

পুলৱামা আক্ৰমণৰ ৩ বছৰ: একেলগে ৪০ জন চিআৰপিএফ বিষয়াক হেৰুওৱা ভাৰতৰ ইতিহাসৰ এটা ‘ক’লা দিন’

সমগ্ৰ বিশ্বই আজি অর্থাৎ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত প্ৰেমৰ দিৱস ভেলেণ্টাইন দে' উদযাপন কৰে যদিও, ভাৰতৰ বাবে এক 'ক'লা দিন' হিচাপে পৰিচিত।

সমগ্ৰ বিশ্বই আজি অর্থাৎ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত প্ৰেমৰ দিৱস ভেলেণ্টাইন দে’ উদযাপন কৰে যদিও, ভাৰতৰ বাবে এক ‘ক’লা দিন’ হিচাপে পৰিচিত।

ভাৰতীয় নিৰাপত্তা বাহিনীৰ ওপৰত হোৱা আটাইতকৈ ভয়ংকৰ আক্ৰমণ য’ত ৪০ জন চিআৰপিএফ বীৰ জোৱানে প্ৰাণ হেৰুৱাব লগা হৈছিল।

attack

পুলৱামা আক্ৰমণ ২০১৯ চনৰ ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত সংঘটিত হৈছিল, আজি সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ তৃতীয় বাৰ্ষিকী সম্পূৰ্ণ হৈছে। তিনি বছৰ পূৰ্বে আজিৰ দিনটোতে দুৰ্ভাগ্যজনক ‘ক’লা দিৱস’ত, জম্মু-কাশ্মীৰৰ পুলৱামা চহৰত সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণত প্ৰায় ৪০ জন চিআৰপিএফ বীৰ শ্বহীদ হৈছিল টিভিৰ পৰ্দাত এই বাতৰি প্ৰকাশ পোৱাৰ লগে লগে গোটেই দেশ স্থবিৰ হৈ পৰা দেখা যায়।

এই আক্ৰমণ পাকিস্তানভিত্তিক সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন জৈশ-ই-মহম্মদে সংঘটিত কৰিছিল।

কেন্দ্ৰীয় ৰিজাৰ্ভ আৰক্ষী বাহিনীৰ (চিআৰপিএফ) ২,৫০০ তকৈও অধিক জোৱানে জম্মুৰ পৰা শ্ৰীনগৰলৈ ৪৪ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ মাজেৰে ৭৮ খন বাহনৰ কনভয়ত যাত্ৰা কৰি থকা সময়ত আক্ৰমণৰ ঘটনাটো সংঘটিত হৈছিল।

pulwama attack

বিস্ফোৰক কঢ়িওৱা এখন গাড়ীয়ে আবেলি প্ৰায় ৩:১৫ বজাত একাধিক চিআৰপিএফ এজেণ্ট কঢ়িয়াই নিয়া বাহনখনত খুন্দা মাৰে, যাৰ ফলত এক ভয়ংকৰ বিস্ফোৰণ সংঘটিত হয়। আক্ৰমণৰ ঠিক পিছতে জৈশ-ই-মহম্মদে আক্ৰমণৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ কৰি আক্ৰমণকাৰী আদিল আহমেদ দাৰ নামৰ এজন ২২ বছৰীয়া যুৱকৰ এটা ভিডিঅ’ পোষ্ট কৰে।

পুলৱামা আক্ৰমণৰ পিছত ভাৰতৰ প্ৰতিশোধ

ভাৰতৰ নিৰাপত্তা বাহিনীৰ ওপৰত হোৱা মাৰাত্মক আক্ৰমণৰ কেইদিনমান পিছতে দেশৰ প্ৰতিৰক্ষা বাহিনীৰ দ্বাৰা সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী বিমান আক্ৰমণ কৰা হৈছিল। ২০১৯ চনৰ ২৬ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পুৱতি নিশা ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ কেইবাখনো বিমানে বালাকোটত জৈশৰ সন্ত্ৰাসবাদী শিবিৰত বোমা বিস্ফোৰণ কৰে, যাৰ ফলত বৃহৎ সংখ্যক সন্ত্ৰাসবাদী নিহত হয়,নিহতৰ সংখ্যা প্ৰায় ৫০০ জন।

pulwama attack fire

বালাকোটত হোৱা বিমান আক্ৰমণৰ পিছত, পাকিস্তানৰ বায়ু সেনাই জম্মু-কাশ্মীৰত ভাৰতীয় সামৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰত আক্ৰমণ চলাই প্ৰতিশোধ লোৱাৰ চেষ্টা কৰিছিল কিন্তু আইএএফৰ ইয়াক দ্বাৰা বিফল কৰা হৈছিল। সংঘৰ্ষৰ সময়ত, ভাৰতৰ উইং কামাণ্ডাৰ অভিনন্দন বৰ্থমানক পাকিস্তান বাহিনীয়ে গুলীয়াই বন্দী কৰে।

উইং কামাণ্ডাৰ অভিনন্দনক পিছত পাকিস্তানে মুকলি কৰে আৰু লগে লগে তেওঁক বীৰ চক্ৰ সন্মান প্ৰদান কৰা হয়, এয়া তৃতীয় সৰ্বাধিক যুদ্ধকালীন বীৰত্ব পদক।

respect

যদিও পুলৱামা আক্ৰমণৰ ভয়াবহতা এতিয়া তিনি বছৰ পুৰণি, আক্ৰমণত প্ৰাণ হেৰুওৱা সাহসী চিআৰপিএফ জোৱানসকলৰ স্মৃতিত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী দিনটো এতিয়াও ভাৰতীয়সকলৰ বাবে এক ‘ক’লা দিন’ হিচাপে পালন কৰা হয়।

black day

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

7 − two =

Back to top button