Socialদৈনিক বাতৰিবোলছবিভাৰতসংগীত

কিংবদন্তী সংগীতজ্ঞ আৰু সান্তুৰ বাদক পণ্ডিত শিৱকুমাৰ শৰ্মাৰ দেহাৱসান

মৃত্যুৰ সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল ৮৪ বছৰ

কিংবদন্তী সংগীতজ্ঞ আৰু সান্তুৰ বাদক পণ্ডিত শিৱকুমাৰ শৰ্মাৰ ১০ মে’ত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হয়। মৃত্যুৰ সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল ৮৪ বছৰ।

যোৱা দুবছৰত, কৰ’না ভাইৰাছ মহামাৰীৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, পণ্ডিত শিৱকুমাৰ শৰ্মাই তেওঁৰ বাসগৃহৰ পৰা খুব কমেই ওলাইছিল। তেওঁক মাজে মাজে কিছুমান অনুষ্ঠানতহে দেখা গৈছিল।
যোৱা ছয় মাহ ধৰি বৃক্ক সম্পৰ্কীয় ৰোগত ভুগি আছিল শৰ্মাই। লগতে ডায়েলাইচিছো কৰি আছিল তেওঁ।
জম্মুত জন্মগ্ৰহণ কৰা পণ্ডিত শিৱকুমাৰ শৰ্মাই তেৰ বছৰ বয়সত সান্তুৰ শিকিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁৰ প্ৰথম ৰাজহুৱা প্ৰদৰ্শন আছিল ১৯৫৫ চনত মুম্বাইত।

১৯৫৬ চনৰ ঝনক ঝনক পায়েল বাজে চলচ্চিত্ৰৰ এটা দৃশ্যৰ বাবে পৃষ্ঠভূমি সংগীত ৰচনা কৰিছিল শৰ্মাই। চাৰি বছৰৰ পিছত, পণ্ডিত শিৱকুমাৰ শৰ্মাই তেওঁৰ প্ৰথম একক এলবাম ৰেকৰ্ড কৰে।

১৯৬৭ চনত শিৱকুমাৰ শৰ্মাই ফ্লাউটিষ্ট হৰিপ্ৰসাদ চৌৰাছিয়া আৰু গিটাৰবাদক ব্ৰজ ভূষণ কাবৰাৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিছিল, আৰু একেলগে তেওঁলোকে প্ৰশংসিত ধাৰণা এলবাম কল অফ দ্য ভেলী প্ৰযোজনা কৰিছিল।
হৰিপ্ৰসাদ চৌৰাছিয়াৰ সৈতে পণ্ডিত শিৱকুমাৰ শৰ্মাই চিলচিলা, চান্দনীৰ লগতে ডাৰকে ধৰি কেইবাখনো হিন্দী চলচ্চিত্ৰৰ সংগীত ৰচনা কৰিছিল।

আজি সন্ধিয়া তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া অনুষ্ঠিত হ’ব।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

10 + seven =

Back to top button