Education

২০ নৱেম্বৰৰ পৰা গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত হ’ব দুদিনীয়া উত্তৰ-পূব শিক্ষা সন্মিলন

এই অনুষ্ঠানৰ লক্ষ্য হৈছে উত্তৰ-পূবৰ মৌলিক ধাৰণা প্ৰদৰ্শন কৰা

অসম শিক্ষা বিভাগৰ সহযোগত শংকৰদেৱ শিক্ষা আৰু গৱেষণা ফাউণ্ডেশ্যন (এছইআৰএফ) গুৱাহাটীয়ে আয়োজন কৰিব দুদিনীয়া উত্তৰ-পূব শিক্ষা সন্মিলন-২০২১। অহা ২০নৱেম্বৰৰ পৰা ২২ নৱেম্বৰলৈকে অনুষ্ঠিত হ’ব এই সন্মিলন।

এই অনুষ্ঠানৰ লক্ষ্য হৈছে উত্তৰ-পূবৰ মৌলিক ধাৰণা প্ৰদৰ্শন কৰা, লগতে ভাৰতৰ কেইখনমান মুখ্য ৰাজ্যত ইয়াৰ ৰূপায়ণৰ জৰিয়তে শিকণ সমস্যা আৰু অভিজ্ঞতা প্ৰদৰ্শন কৰা।

এই শিক্ষা সন্মিলনত কেইবাজনো প্ৰতিনিধিয়ে উত্তৰ-পূবত এনইপি ৰূপায়ণৰ বাবে এক সঠিক পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিব, য’ত ৪১ খন কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ লগতে ৫৭ খন ৰাজ্যিক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৩০০ তকৈও অধিক প্ৰতিনিধি উপস্থিত থাকিব।

শৈক্ষিক অনুষ্ঠানৰ উদ্দেশ্য হৈছে থলুৱা সংস্কৃতিৰ বাবে মূল্যৱান বস্তুবোৰ সুৰক্ষিত কৰি সমগ্ৰ শৈক্ষিক ব্যৱস্থাক পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ লগতে প্ৰযুক্তি আৰু সংস্কৃতিৰ শান্তিপূৰ্ণ সহাৱস্থানৰ ওপৰত নিৰ্মিত আজিৰ সমাজত বিকাশ আৰু অগ্ৰগতিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সঁজুলি আগবঢ়োৱা।

দুদিনীয়াকৈ অনুষ্ঠিত এই অনুষ্ঠানত অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা সন্মানীয় অতিথি হিচাপে আৰু কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰী ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধান মুখ্য অতিথি হিচাপে থাকিব।

সন্মিলনখনত ছিকিম, ত্ৰিপুৰা, মণিপুৰ, নাগালেণ্ড, অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু মিজোৰামৰ শিক্ষা মন্ত্ৰীসকলৰ লগতে অসমৰ শিক্ষামন্ত্ৰী ড০ ৰনোজ পেগুও উপস্থিত থাকিব।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

four × 5 =

Back to top button