অসমৰাজনৈতিক

আজি অসম কেবিনেটত কি কি গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লোৱা হ’ল?

কৰম পূজা উপলক্ষে কাইলৈ ৰাজ্যিক বন্ধ ঘোষণা

বৃহস্পতিবাৰে, শিক্ষা মন্ত্ৰী ৰানোজ পেগুৱে কেবিনেটৰ সিদ্ধান্ত ঘোষণা কৰে।  কেবিনেটত লোৱা  গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্তসমুহ–

  • ২০ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা, মানক এক্স-ৰ ভৌতিক শ্ৰেণীবোৰ নিয়মীয়াকৈ পুনৰ আৰম্ভ হ’ব। প্ৰতিটো শ্ৰেণীত ৩০ জন শিক্ষাৰ্থী থাকিব। সকলো বিদ্যালয়ে শ্ৰেণী আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে তেওঁলোকৰ চৌহদ চেনিটাইজ কৰিব লাগিব।
  • মন্ত্ৰী পৰিমল সুক্লাবাইদ্যই কয়, “গঁড়ৰৰ প্ৰাকৃতিক মৃত্যুৰ পিছত আমি শিংবোৰ সংৰক্ষণ কৰিম। বৰ্তমান আমাৰ সম্পত্তিত ২৬২৩ টা গঁড়ৰ শিং আছে। ৫০ টা আদালতৰ গোচৰ পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে আৰু ৯৪ টা গঁড়ৰ শিং সংৰক্ষণ কৰা হ’ব। তদুপৰি, আমি ২৪৭০ টা গঁড়ৰ শিং ধ্বংস কৰিম।”
  • ৰাজহুৱা নিৰ্মাণ বিভাগত (পিডব্লিউডি) ‘মুখ্য অভিযন্তা পিডব্লিউডি ভৱন আৰু স্বাস্থ্য’ৰ এটা নতুন পদ সৃষ্টি কৰা হ’ব।
  • জল সম্পদ বিভাগৰ বাবে চৰকাৰে নাবাৰ্ডৰ পৰা ৯৮ কোটি টকা মুকলি কৰিব।
  • কৃষি বিভাগত, যুটীয়া সঞ্চালক আৰু উপ-সঞ্চালকে পদোন্নতি পাবলৈ এবছৰৰ বাবে দক্ষতাৰে তেওঁলোকৰ কাম অব্যাহত ৰাখিব পাৰে।
  • এতিয়াৰ পৰা, জিএমচিৰ অধীনত কাম কৰা ৰিক্সাচালকসকলক অনুজ্ঞা পত্ৰৰ মাচুলৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হ’ব, আৰু তেওঁলোকে অনুজ্ঞা পত্ৰ প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে কাৰ্যালয়লৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই; তেওঁলোকে ইয়াক অনলাইনত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।
  • ইয়াৰ পূৰ্বে, পূৰ্বৰ চৰকাৰে ‘প্ৰধানমন্ত্ৰী ফছল বীমা যোজনা’ৰ (পিএমএফবিৱাই) অধীনত প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া ৫ শতাংশ লাভালাভৰ মাত্ৰ ১.৫ শতাংশ পৰিশোধ কৰিছিল। এতিয়া, শাসনাধিষ্ঠিত চৰকাৰে হিতাধিকাৰীসকলৰ হৈ ২ শতাংশ প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব; ফলস্বৰূপে, ই প্ৰিমিয়ামৰ মুঠ ৩.৫ শতাংশ পৰিশোধ কৰিব। ইয়াৰ বাবে চৰকাৰে ৩৮৯ কোটি টকা মঞ্জুৰ কৰিব।
  • কৰম পূজা উপলক্ষে কাইলৈ ৰাজ্যিক বন্ধ ঘোষণা কৰা হ’ব।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

4 × four =

Back to top button