আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা

সফলতাৰে সম্পন্ন অগ্নি ৫ৰ পৰীক্ষা। জানো আহক অগ্নি ৫ উৎক্ষেপনৰ আঁৰৰ কিছু নজনা কথা

বেইজিঙক লক্ষ্য কৰিব পাৰে নেকি অগ্নি ৫য়ে!

যোৱা সপ্তাহত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ বাস্তৱিক সীমান্তত চীনৰ সৈতে হোৱা সংঘৰ্ষক লৈ চীনৰ সৈতে উত্তেজনা বৃদ্ধি পোৱাৰ মাজতে বৃহস্পতিবাৰে প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি ভাৰতে ৫৪০০ কিলোমিটাৰৰ ওপৰৰ লক্ষ্যত আঘাত কৰিব পৰা অগ্নি ৫ পাৰমাণৱিক ক্ষমতাসম্পন্ন বেলিষ্টিক ক্ষেপণাস্ত্ৰৰ নৈশ পৰীক্ষা সফলতাৰে সম্পন্ন কৰিছে। তেওঁলোকে লগতে কয় যে, এই পৰীক্ষাটো মিছাইলটোত নতুন প্ৰযুক্তি আৰু সঁজুলিৰ বৈধতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে কৰা হৈছে আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হৈছে যে এতিয়া মিছাইলটোৱে পূৰ্বতকৈ অধিক দূৰৈৰ লক্ষ্যত আঘাত কৰিব পাৰে। উড়িষ্যাৰ উপকূলৰ আব্দুল কালাম দ্বীপৰ পৰা নিক্ষেপ কৰা হৈছিল এই পাৰমাণৱিক ক্ষমতাসম্পন্ন বেলিষ্টিক ক্ষেপণাস্ত্ৰ। প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে ২০১২ চনত প্ৰথম পৰীক্ষা কৰা ক্ষেপণাস্ত্ৰ অগ্নি ভিৰ এইটো নৱম উৰণ আৰু ই আছিল নিয়মীয়া পৰীক্ষা।

 

 

অৰুণাচলত হোৱা আগ্ৰাসনৰ লগে লগে চীনে যোৱা সপ্তাহত প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখা নামেৰে জনাজাত বাস্তৱিক সীমান্তত “একপক্ষীয়ভাৱে যথাৰ্থ অৱস্থা সলনি” কৰাৰ চেষ্টা কৰিছিল, যাৰ ফলত সংঘৰ্ষৰ সূচনা হৈছিল আৰু দুয়োপক্ষৰ সৈন্য আহত হৈছিল বুলি চৰকাৰে কয় আৰু লগতে কয় যে এই প্ৰচেষ্টা সফলতাৰে বিকৃত কৰা হৈছিল। ২০২০ চনত লাডাখৰ গালৱান উপত্যকাত হোৱা সংঘৰ্ষত ২০ জন ভাৰতীয় সৈন্য আৰু চাৰিজন চীনা সৈন্যৰ মৃত্যু হোৱাৰ পিছত পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰধাৰী এছিয়ান দৈত্যকেইটাৰ বিতৰ্কিত সীমান্তত এই কাণ্ড আটাইতকৈ গুৰুতৰ বুলি ভবা হৈছে।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ'ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

Back to top button