Education

সকলো টেট অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত শিক্ষকক পুনৰ পৰীক্ষাত বহিবলৈ অসম শিক্ষা বিভাগৰ নিৰ্দেশ জাৰি

শেহতীয়া হৈ থকা টেট পৰীক্ষাৰ বিতৰ্কৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি অসম চৰকাৰে যোৱা পাঁচ বছৰত সকলো টেট অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত শিক্ষকৰ নিয়ম পুনৰ পৰীক্ষা কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে

শেহতীয়া হৈ থকা টেট পৰীক্ষাৰ বিতৰ্কৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি অসম চৰকাৰে যোৱা পাঁচ বছৰত সকলো টেট (শিক্ষক যোগ্যতা পৰীক্ষা)-অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত শিক্ষকৰ নিয়ম পুনৰ পৰীক্ষা কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে।

সেই অনুসৰি, ৰাজ্যিক মাধ্যমিক শিক্ষা সঞ্চালকালয়ে ২১ খন জিলাৰ সকলো বিদ্যালয় পৰিদৰ্শকক ২২ অক্টোবৰৰ ভিতৰত টেট-অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত শিক্ষকসকলৰ নিয়মৰ ওপৰত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।

তদুপৰি, ৰাজ্যিক শিক্ষা বিভাগে সকলো বিদ্যালয় পৰিদৰ্শকক প্ৰাৰ্থীৰ নিযুক্তিৰ তাৰিখ, টেট ক্লিয়াৰেন্সৰ বছৰ, টেট-অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত প্ৰাৰ্থীৰ ৰোল নম্বৰ, টেট পৰীক্ষাত সুৰক্ষিত শতাংশ, প্ৰাৰ্থীসকলৰ যোগাযোগৰ তথ্য আৰু বৰ্তমান তেওঁলোক ক’ত নিযুক্তি দিয়া হৈছে সেই বিদ্যালয়সমূহ দাখিল কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে।

ইয়াৰ পূৰ্বে, ভুৱা টেট প্ৰমাণপত্ৰৰ সন্দৰ্ভত, চিআইডিয়ে 36 জন শিক্ষকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও, বিষয়টো অনুসন্ধান কৰিবলৈ অসম চৰকাৰে এটা বিশেষ অনুসন্ধান দল গঠন কৰিছে।

খবৰ অনুসৰি, বহুসংখ্যক ভুৱা টেট অৰ্হতাপ্ৰাপ্ত শিক্ষকে বড়োলেণ্ড টেৰিটৰিয়েল ৰিজিয়নৰ (বিটিআৰ) কেইবাখনো বিদ্যালয়ত শিক্ষকতা কৰি আছিল, যাৰ ভিতৰত আছে জিলা-চিৰাং, বাক্সা, ওদালগুৰি আৰু কোকৰাঝাৰ।

চৰকাৰী সূত্ৰমতে, অক্টোবৰ ২০১৬ ৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ ২০২১ ৰ ভিতৰত, ৰাজ্যিক শিক্ষা বিভাগে উচ্চ বিদ্যালয়, উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয় আৰু উচ্চ মাদ্ৰাছাকে ধৰি বিভিন্ন প্ৰাদেশিক বিদ্যালয়ত ৫,৫৯২ জন টেট-ক্লিয়াৰ কৰা শিক্ষকক আৱণ্টন কৰিছিল।

২০১৬-২০১৭ বৰ্ষত ৰাজ্যিক শিক্ষা বিভাগে ৭৩জন টেট শিক্ষক নিয়োগ কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত ৪৪জন স্নাতকোত্তৰ শিক্ষক (পিজিটি) আৰু ২৯ জন স্নাতক শিক্ষক (জিটি)।

আনহাতে ২০১৮-০১৯ বৰ্ষত, ১০৪জন টেট শিক্ষক নিযুক্ত কৰা হৈছিল, কিন্তু ২০১৯-০২০ বৰ্ষৰ বাবে কাকো নিযুক্তি দিয়া হোৱা নাছিল।

তদুপৰি, ২০২১-২০২২ বৰ্ষত ৪,১৯২ জন শিক্ষক নিযুক্ত কৰা হৈছিল, যাৰ ভিতৰত ৪,১৯০ জন জিটি আৰু দুজন পিজিটি আছিল।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

two × 3 =

Back to top button