Socialদৈনিক বাতৰি

নাগালেণ্ড চৰকাৰে সম্পুৰ্ণৰূপে বাতিল কৰিলে হৰ্ণবিল ফেষ্টিভেল ২০২১

নাগালেণ্ডৰ জনপ্ৰিয় হৰ্ণবিল ফেষ্টিভেল শেষ হ'বলৈ মাজত কেইদিনমান বাকী থাকোতেই নাগালেণ্ড চৰকাৰে বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় এই ফেষ্টিভেল।

নাগালেণ্ডৰ জনপ্ৰিয় হৰ্ণবিল ফেষ্টিভেল শেষ হ’বলৈ মাজত কেইদিনমান বাকী থাকোতেই নাগালেণ্ড চৰকাৰে বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় এই ফেষ্টিভেল। আজি পুৱা ১০ বজাত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকত এই সিদ্ধান্তটো লোৱা হয়।

নাগালেণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠিত হৰ্ণবিল ফেষ্টিভেলৰ বাকী দিনবোৰ কনিয়াকসকলৰ সৈতে একাত্মতা প্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰু একতাৰ অনুভূতি বজাই ৰাখিবলৈ বাতিল কৰা হৈছে।

নাগালেণ্ডৰ সাংকেতিক হৰ্ণবিল ফেষ্টিভেলৰ মুখ্য স্থান কিচামাৰ নাগা হেৰিটেজ ভিলেজে চৰকাৰে উদযাপন বাতিল কৰাৰ লগে লগে এক ত্যাগী উপস্থিতি পৰিধান কৰে।

১৩ জন নিৰীহ নাগৰিকৰ মৃত্যুৰ পিছত আইকনিক উৎসৱৰ অনুষ্ঠান আৰু উদযাপন বিচলিত হৈছিল। আৰম্ভণিতে, চৰকাৰে উৎসৱৰ এদিনীয়া অনুষ্ঠানটো বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। অৱশ্যে, শেহতীয়া সূত্ৰ অনুসৰি, উৎসৱৰ বাকী থকা সকলো দিন আজি বাতিল কৰা হৈছে।

হত্যাকাণ্ডৰ পিছত, ছয়টা পূৱ নাগালেণ্ড জনজাতি: চাংটাম, কোনিয়াক, য়িমখিউং, খিয়ামনিউঙ্গম, ফম আৰু চাং, হত্যাকাণ্ডৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ উৎসৱৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছে।

এক শোকাৱহ ঘটনাত, নিৰাপত্তাৰক্ষীয়ে নাগালেণ্ডৰ মন জিলাৰ ওটিং গাঁৱৰ ওচৰৰ তিৰু-অটিং পথত বিদ্ৰোহী বুলি ভুল কৈ কেইবাজনো গাওঁবাসীক হত্যা কৰে। ঘটনাটোত এজন সুৰক্ষা বাহিনীৰ জোৱানৰো মৃত্যু হয়।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

two × 2 =

Back to top button