Covid-19বিশ্বস্বাস্থ্য

২-১৮ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কভাক্সিনৰ জৰুৰী কালীন অনুমোদন

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই মঞ্জুৰ কৰা নাই কভাক্সিনৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমোদন

ঔষধ নিয়ন্ত্ৰকৰ বিষয় বিশেষজ্ঞ সমিতিয়ে (এছ.ই.চি.) মঞ্জুৰ কৰিছে যে ভাৰত বায়োটেকৰ কভাক্সিনক 2 ৰ পৰা 18 বছৰবয়সৰ শিশুৰ বাবে জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমোদন দিয়া হ’ব।

এছ.ই.চি.-য়ে ভাৰতৰ ড্ৰাগছ কণ্ট্ৰোলাৰ জেনেৰেল (ডি.চি.জি.আই.)ক এটা পৰামৰ্শ দিছে।

ছেপ্টেম্বৰত, হায়দৰাবাদস্থিত ভাৰত বায়োটেকে 18 বছৰৰ তলৰ শিশুৰ ওপৰত কভাক্সিনৰ দ্বিতীয় পৰ্যায় আৰু পৰ্যায় 3 অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰে।

সমিতিখনে জৰুৰী কালীন পৰিস্থিতিত সীমিত ব্যৱহাৰৰ বাবে ভেকছিনটোক 2 ৰ পৰা 18 বছৰ বয়সৰ শ্ৰেণীৰ বাবে বজাৰৰ অনুমোদন প্ৰদান কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছিল, বিষয়াজনে কয়।

ভাৰতত বিকশিত কৰা ভেকছিনটো দুটা পালিত দিয়া হ’ব, প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় পালিৰ মাজত 20 দিনৰ ব্যৱধানৰ সৈতে।

অৱশ্যে, জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমোদন নিৰ্দিষ্ট চৰ্ত সাপেক্ষে। সম্পূৰ্ণ বিৰিয়ান, নিষ্ক্ৰিয় কৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিনৰ বাবে অনুমোদিত নিদানিক পৰীক্ষণ প্ৰটোকল অনুসৰি অধ্যয়নটো অব্যাহত ৰখা হ’ব।

ইয়াক পেকেজ ইনচাৰ্ট (পিআই), সামগ্ৰীবৈশিষ্টৰ সাৰাংশ (এছএমপিচি) আৰু তথ্যপত্ৰৰ ৰূপত আপডেট কৰা প্ৰেছক্ৰিপশ্বন তথ্য প্ৰদান কৰিব লাগিব।

ইফালে, কভাক্সিনৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমোদন বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এতিয়াও মঞ্জুৰ কৰা নাই। গোলকীয় স্বাস্থ্য সংস্থাটোৱে এই সপ্তাহত চূড়ান্ত আহ্বান জনোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ভাৰত বায়োটেকে স্পষ্টতঃ 9 জুলাইৰ ভিতৰত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ ওচৰত সকলো প্ৰাসঙ্গিক নথিপত্ৰ দাখিল কৰিছিল, আৰু বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ সমীক্ষা প্ৰক্ৰিয়া, যি প্ৰায় ছয় সপ্তাহ সময় লয়, জুলাইৰ শেষৰ ফালে আৰম্ভ হৈছিল।

ভাৰতে আগষ্টত 12 ৰ পৰা 18 বছৰ বয়সৰ জাইকভ-ডিৰ কোভিড-19 টিকাকৰণ শিশুসকলক জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমোদন প্ৰদান কৰিছিল।

জাইডাছ কেডিলা নামৰ এক ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীয়ে ভেকছিনটো প্ৰস্তুত কৰিছিল, যি হৈছে অনুমোদিত হোৱা বিশ্বৰ প্ৰথম ডিএনএ ভেকছিন।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

1 + one =

Back to top button