শ্ৰেণীবিহীন

ইউক্ৰেইন আৰু ৰাছিয়াৰ মাজত ভাৰতৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা

ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতৰ স্থায়ী প্ৰতিনিধি ৰাষ্ট্ৰদূত টি এছ তিৰুমূৰ্তিয়ে কয় যে জাৰ্মানী, ৰাছিয়া, ইউক্ৰেইন আৰু ফ্ৰান্সৰ সৈতে জড়িত নৰ্মাণ্ডি ফৰ্মেটৰ জৰিয়তে মিনস্ক চুক্তি ৰূপায়ণৰ বাবে চলি থকা প্ৰচেষ্টাক ভাৰতে আদৰণি জনাইছে। তেওঁ কয়, এই চুক্তিসমূহে পূৱ ইউক্ৰেইনৰ পৰিস্থিতিৰ "মীমাংসা আৰু শান্তিপূৰ্ণ মীমাংসা"ৰ আধাৰ প্ৰদান কৰিব।

নিউয়ৰ্কত ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ ভাৰতৰ স্থায়ী মিছনৰ পৰা এটা ভিডিঅ’ ক্লিপ পুনৰ শ্বেয়াৰ কৰাৰ সময়ত ৰাছিয়াৰ দূতাবাসে টুইটযোগে কয়, “আমি #India সন্তুলিত, নীতিগত আৰু স্বতন্ত্ৰ দৃষ্টিভংগীক স্বাগতম জনাইছো।”

ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতৰ স্থায়ী প্ৰতিনিধি ৰাষ্ট্ৰদূত টি এছ তিৰুমূৰ্তিয়ে কয় যে জাৰ্মানী, ৰাছিয়া, ইউক্ৰেইন আৰু ফ্ৰান্সৰ সৈতে জড়িত নৰ্মাণ্ডি ফৰ্মেটৰ জৰিয়তে মিনস্ক চুক্তি ৰূপায়ণৰ বাবে চলি থকা প্ৰচেষ্টাক ভাৰতে আদৰণি জনাইছে। তেওঁ কয়, এই চুক্তিসমূহে পূৱ ইউক্ৰেইনৰ পৰিস্থিতিৰ “মীমাংসা আৰু শান্তিপূৰ্ণ মীমাংসা”ৰ আধাৰ প্ৰদান কৰিব।
ভাৰতে সকলো পক্ষক “সকলো সম্ভৱ কূটনৈতিক মাধ্যম”ৰ জৰিয়তে জড়িত হৈ থাকিবলৈ আৰু চুক্তিসমূহৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপায়ণৰ দিশত কাম কৰি থাকিবলৈ আহ্বান জনাইছে।

২০১৪ আৰু ২০১৫ চনত বেলাৰুছৰ ৰাজধানীৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা মিনস্ক চুক্তিসমূহে ইউক্ৰেইন চৰকাৰ আৰু পূৱ ইউক্ৰেইনত ৰাছিয়ান ভাষী বিচ্ছিন্নতাবাদীসকলৰ মাজত যুদ্ধ সমাপ্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। কিন্তু সেইয়া এতিয়ালৈকে কাৰ্যকৰী হোৱা নাই, ইয়াৰ মুল কাৰণ আছিল, ৰাছিয়াই অস্বীকাৰ কৰিছে যে ই সংঘৰ্ষৰ এটা পক্ষ বা বিতৰ্কিত অঞ্চলবোৰত কোনো সশস্ত্ৰ গঠন আৰু সামৰিক সঁজুলি আছে।
ভাৰতে পেৰিছ আৰু বাৰ্লিনৰ নৰ্মাণ্ডি ফৰ্মেটৰ দেশসমূহৰ ৰাজনৈতিক উপদেষ্টাসকলৰ শেহতীয়া বৈঠককো আদৰণি জনাইছে।

ৰাষ্ট্ৰদূত তিৰুমূৰ্তিয়ে কয় যে, ভাৰতৰ আগ্ৰহ হৈছে এনে এক সমাধান বিচাৰি উলিওৱা যি সকলো দেশৰ বৈধ নিৰাপত্তাৰ স্বাৰ্থৰ কথা বিবেচনা কৰি তাৎক্ষণিকভাৱে উত্তেজনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
ইউক্ৰেইনৰ সীমান্ত আৰু সংযুক্ত ক্ৰিমিয়াত সৈন্য ৰখাৰ বাবে পশ্চিমে ৰাছিয়াক তীব্ৰ সমালোচনা কৰিছে। বৃহস্পতিবাৰে ইউ কে চৰকাৰে ক্ৰেমলিনক ইউক্ৰেইনৰ দুটা মস্কো পন্থী বিচ্ছিন্নতাবাদী অঞ্চলক আনুষ্ঠানিকভাৱে স্বীকৃতি দিয়াৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্ক কৰি দিছিল।

ব্ৰিটিছ বৈদেশিক সচিব লিজ ট্ৰাছে এক বিবৃতিত কয় যে, “ভ্লাদিমিৰ পুটিনে ইউক্ৰেইনৰ ডনেটস্ক আৰু লুহানস্ক অঞ্চলক স্বতন্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া ডুমাৰ অনুৰোধই মিনস্ক চুক্তিৰ অধীনত ৰাছিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ প্ৰতি স্পষ্ট অৱজ্ঞা দেখুৱায়।”
ইফালে, কিয়েভত ইউক্ৰেইনৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী ডিমিট্ৰো কুলেবাই সতৰ্ক কৰি দিছে যে, যদি ৰাছিয়াই বিদ্ৰোহী অঞ্চলসমূহক স্বতন্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিবলৈ আগবাঢ়ে, “ৰাছিয়া প্ৰকৃততে সকলো পৰিচাৰকৰ পৰিণামৰ সৈতে মিনস্ক চুক্তিৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিব”।

উল্লেখ্য যে, ৰাছিয়াই ২০১৫ চনৰ মিনস্ক চুক্তিত হোৱা যুদ্ধ বিৰতি চুক্তিৰ কথিত উলংঘনৰ বাবে বৰ্তমানৰ পৰিস্থিতিক দোষাৰোপ কৰিছে।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

3 − two =

Back to top button