অপৰাধভাৰত

ভাৰতে ক্ৰয় কৰিছিল নেকি বিতৰ্কিত ‘পেগাচাছ’? ভয়ংকৰ তথ্য!

দ্য নিউয়ৰ্ক টাইমছে শুকুৰবাৰে প্ৰকাশ কৰা বাতৰি অনুসৰি ভাৰতে ২০১৭ চনত ২০১৭ চনত ২ বিলিয়ন ডলাৰৰ প্ৰতিৰক্ষা পেকেজৰ অংশ হিচাপে ইজৰাইলী স্পাইৱেৰ পেগাচাছ ক্ৰয় কৰিছিল

দ্য নিউয়ৰ্ক টাইমছে শুকুৰবাৰে প্ৰকাশ কৰা বাতৰি অনুসৰি ভাৰতে ২০১৭ চনত ২০১৭ চনত ২ বিলিয়ন ডলাৰৰ প্ৰতিৰক্ষা পেকেজৰ অংশ হিচাপে ইজৰাইলী স্পাইৱেৰ পেগাচাছ ক্ৰয় কৰিছিল। প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, সামৰিক শ্ৰেণীৰ স্পাইৱেৰ আৰু মিছাইল প্ৰণালী পেকেজটোৰ কেন্দ্ৰবিন্দু আছিল। ইজৰাইলে স্পাইৱেৰটো বহুতো দেশক বিক্ৰী কৰিছিল।
যদিও ইজৰাইল চৰকাৰৰ নিৰীক্ষণ শক্তিশালী স্পাইৱেৰক দমনমূলক উপায়েৰে ব্যৱহাৰ কৰা প্ৰতিহত কৰাৰ বাবে আছিল, কিন্তু মানৱ অধিকাৰৰ ওপৰত সেই দেশবোৰৰ সন্দেহজনক ৰেকৰ্ড থকা স্বত্বেও পেগাচাছ পোলেণ্ড, হাংগেৰী আৰু ভাৰতক বিক্ৰী কৰা হৈছে।

জুলাই মাহত, বিশ্বৰ কেইবাটাও সংবাদ মাধ্যম সংগঠনে পেগাচাছৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে প্ৰতিবেদন দিছিল। ভাৰতত, দ্য ৱায়াৰে প্ৰতিবেদন দিছিল যে পেগাচাছ ব্যৱহাৰ কৰি ১৬১ জন ভাৰতীয়ক চোৰাংচোৱা ধৰা হৈছিল। তালিকাখনত উকীল, কৰ্মী, ৰাজনীতিবিদ, সাংবাদিক আৰু বহুতো অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।

যোৱা বছৰ ভাৰতকে ধৰি বহু দেশৰ চৰকাৰে ‘পেগাছাচ স্পাইৱেৰ’ ৰাজনৈতিক নেতা, মানৱাধিকাৰ কৰ্মী তথা সাংবাদিকসকলৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ঘটনা পোহৰলৈ অহাৰ পাছত যথেষ্ট বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছিল। চৰকাৰৰ দ্বাৰা এই পেগাচাছ স্পাইৱেৰৰ গোপন ব্যৱহাৰে ব্যক্তিগত গোপনীয়তাক লৈও উদ্বিগ্নতাৰ সৃষ্টি কৰিছিল।
নিউয়ৰ্ক টাইমচৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি এন এচ অ’ নামৰ ইজৰাইলী সংস্থাটোৱে যোৱা প্ৰায় এক দশক কাল ধৰি বহু দেশৰ চোৰাংচোৱা সংস্থাসমূহক এই গোপন তদাৰকী কৰিব পৰা চফ্টৱেৰটো বিক্ৰী কৰি আহিছে।

এন এচ অ’ৰ মতে পেগাছাচ স্পাইৱেৰ এনে এক প্ৰযুক্তি যাৰ সহায়ত আন কোনো ব্যক্তিগত চোৰাংচোৱা প্ৰতিস্থান বা সংস্থাই কৰিব নোৱাৰা কাম সম্পন্ন কৰিব পাৰি। নিৰৱিচ্চিন্নভাৱে আৰু সম্পূৰ্ণ বিশ্বাসযোগ্যভাৱে আই ফোন আৰু এণ্ড্ৰইড ফোনৰ বাৰ্তাসমূহ এনক্ৰিপ্ত কৰিব পাৰি।

যোৱা বছৰ ভাৰততো এই পেগাছাচ স্পাইৱেৰ চফ্টৱেৰৰ সহায়ত কিছু নিৰ্দিষ্ট লোকৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিবলৈ ব্যৱহাৰ হোৱা বুলি বাতৰি ওলোৱাৰ পাছতেই তুমুল বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছিল। এই বিতৰ্কৰ পাছত কিন্তু বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে এই অভিযোগ সমূলি নাকচ কৰিছিল।

পৃথিৱীজোৰা বিতৰ্কৰ পাছত যোৱা বছৰ ইজৰাইল চৰকাৰে এন এচ অ’ নামৰ সংস্থাটোৰ পৰা নিজকে আঁতৰ কৰিছিল আৰু কৈছিল যে এন এচ অ’ এক ব্যক্তিগত সংস্থা আৰু ইয়াৰ লগত চৰকাৰৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

sixteen + seventeen =

Back to top button