আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান

নাছাই লাভ কৰিলে সফলতা। অৱশেষত চন্দ্ৰলৈ উৎক্ষেপণ হ’ল নাছাৰ আৰ্টেমিছ-১

চন্দ্ৰলৈ প্ৰথম মানৱ যাত্ৰাৰ ৫০ বছৰৰ পাছত সফলতাৰে উৎক্ষেপণ হ'ল নাছাৰ আৰ্টেমিছ-১ অভিযান

চন্দ্ৰলৈ প্ৰথম মানৱ যাত্ৰাৰ ৫০ বছৰৰ পাছত সফলতাৰে উৎক্ষেপণ হ’ল নাছাৰ আৰ্টেমিছ-১ অভিযান । যদি সকলো পৰিকল্পনা অনুসৰি হয় তেন্তে ৰকেটটোৱে এটা খালী ক্ৰু কেপচুল চন্দ্ৰৰ চাৰিওফালে বহল কক্ষপথত নিক্ষেপ কৰিব, য’ত ডিচেম্বৰৰ বাকী সময়খিনি প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় মহাসাগৰত ছিটিকি পৰাৰ সৈতে পৃথিৱীলৈ উভতি আহি কটাব। বাৰে বাৰে পলম আৰু বাতিলৰ পিছত আৰ্টেমিছ-১ কেনেডি মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা ৪০ লাখ কিলোগ্ৰাম বলৰ সৈতে উৎক্ষেপণ কৰি কেইছেকেণ্ডমানৰ ভিতৰতে ১৬০ কিলোমিটাৰ গতিবেগ লাভ কৰে।

 

অৰিয়ান কেপচুল উৰণৰ দুঘণ্টাৰ অন্তত চন্দ্ৰৰ কক্ষপথলৈ নিক্ষেপ কৰা হ’ব। প্ৰায় ছয় সপ্তাহৰ এই অভিযানত এছ এল এছ আৰু অৰিয়ানে চন্দ্ৰলৈ আৰু উভতি আহিবলৈ প্ৰায় ৬৫ ​​হাজাৰ কিলোমিটাৰ যাত্ৰা কৰিব। আৰ্টেমিছ প্ৰথম হৈছে নাছাৰ মানৱবিহীন উৰণ পৰীক্ষা যিয়ে গভীৰ মহাকাশত মানৱ অন্বেষণৰ ভিত্তি স্থাপন কৰাৰ লগতে চন্দ্ৰ আৰু ইয়াৰ বাহিৰত মানৱ অস্তিত্ব সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে নাছাৰ নিষ্ঠা আৰু দক্ষতাও প্ৰদৰ্শন কৰিব। আৰ্টেমিছ I অভিযানত এছ এল এছ ৰকেটখনে চন্দ্ৰৰ প্ৰদক্ষিণ সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ ৪২ দিন সময় ল’ব, তাৰ পিছত অৰিয়ানে ১০ দিন সময় ল’ব। মহাকাশচাৰী আৰু বিজ্ঞানীসকলৰ বাবে উপযোগী হ’ব পৰা তথ্য সংগ্ৰহ কৰি অৰিয়ান মহাকাশযানখনে দুসপ্তাহ ধৰি চন্দ্ৰক চক্ৰান্ত কৰিব।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

15 + 17 =

Back to top button