অসমখাদ্য

বিষাক্ত! কেতিয়াও একেলগে নাখাব এই খাদ্য, বিকল হৈ পৰিব আপোনাৰ অংগ!

এই বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ ক্ষতিকাৰক আৰু লাহে লাহে শৰীৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গবোৰৰ বিপাক আৰু কাৰ্যকলাপ প্ৰভাৱিত কৰে

বিষাক্ত! কেতিয়াও এই খাদ্য নাখাব একেলগে, বিকল হৈ পৰিব আপোনাৰ অংগ!

আয়ুৰ্বেদ শাস্ত্ৰ মতে, সকলো খাদ্যৰে গুণ বেলেগ বেলেগ৷ গতিকে সকলো খাদ্য সকলোৰে লগত নিমিলে৷ ভুল প্ৰণালীৰে খাদ্য খালে এই খাদ্য বিষাক্ত হৈ পৰে৷ এই বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ ক্ষতিকাৰক আৰু লাহে লাহে শৰীৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গবোৰৰ বিপাক আৰু কাৰ্যকলাপ প্ৰভাৱিত কৰে।

সেয়েহে, আপুনি কোনবোৰ খাদ্য কোনবিধ খাদ্যৰ সৈতে খাব নালাগে সেইয়া জনাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যেতিয়া খাদ্য সামগ্ৰীবোৰ একত্ৰিত কৰা হয়, সেইবোৰৰ শক্তিয়ে পাচন অত্যাধিক পৰিমাণে অতিক্ৰম কৰিব পাৰে আৰু বদহজম, ফুলা, ওকালি অহা আৰু আনকি শৰীৰত গেছ সৃষ্টি কৰে।

আপোনাৰ স্বস্থ্য হানি কৰিব পৰা এই খাদ্যবোৰ পৰিহাৰ কৰিব লাগিব৷ এনে ধৰণৰ খাদ্যসমূহ হ’ল –

১) কল আৰু গাখীৰ:- কল আৰু গাখীৰ দুয়োটা, একেলগে খালে হজম, অন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য, আৰু বিপাক আদিৰ বাবে উৎকৃষ্ট। অৱশ্যে, যদি একত্ৰিত কৰা হয়, ই ক্ষতিকাৰক বিষাক্ত পদাৰ্থ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে যাৰ ফলত কাহ, চৰ্দি, এলাৰ্জি, আদিৰ দৰে সমস্যা হ’ব পাৰে। যদিও কল আৰু গাখীৰ মিঠা তথাপি দুয়োবিধ খাদ্য একেলগে খালে পাচন তন্ত্ৰটো খোৱাৰ পিছত এক ভাৰসাম্যহীনতালৈ যায়।

২)চীজ আৰু দৈ:- যদিও দুয়োটা গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়, প্ৰক্ৰিয়াটো পৃথক হয় আৰু সেয়েহে দুয়োটা একত্ৰিত কৰিলে যথেষ্ট বদহজম, বুকু জ্বলা-পোৰা, আৰু ফুলা হ’ব পাৰে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, যেতিয়া দৈ আৰু চীজ একেলগে খোৱা হয়, সেইবোৰে আপোনাৰ শৰীৰত কফ বৃদ্ধি কৰে।

৩)আপেলৰ সৈতে তৰমুজ:- যদি আপুনি ফল খোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে তেন্তে তৰমুজক আন কোনো ফলৰ সৈতে মিহলি নকৰাটো নিশ্চিত কৰিব।

৪)ফল আৰু পাচলি:- আয়ুৰ্বেদত ফলবোৰ পাচলিৰ সৈতে একত্ৰিত কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া নহয় কিয়নো ফলৰ উচ্চ চেনী পৰিমাণে পাচলি হজম কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া টো লেহেম কৰিব পাৰে।

৫)আলুৰ সৈতে কণী: কণীবোৰ প্ৰ’টিনেৰে পৰিপূৰ্ণ আৰু আলু শ্বেতসাৰযুক্ত সেয়েহে কেতিয়াও এই দুটা একত্ৰিত নহয় কিয়নো শ্বেতসাৰত কাৰ্বোহাইড্ৰেট থাকে যি শৰীৰত প্ৰ’টিন শোষণৰ প্ৰক্ৰিয়া লেহেম কৰে।

 

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

17 − fifteen =

লগতে পৰীক্ষা কৰক
Close
Back to top button