অসমগুৱাহাটীস্বাস্থ্য

ডায়েবেটিছৰ বাবে শৰীৰৰ এক অংশত তীব্ৰ বিষ হয়! বিষৰ পৰা উপশম পোৱাৰ উপায় জানি লওক

ডায়েবেটিছ এনেকুৱা এটা ৰোগ যিটো আন বহু সমস্যাৰ মূল বুলি গণ্য কৰা হয়

ডায়েবেটিছ এনেকুৱা এটা ৰোগ যিটো আন বহু সমস্যাৰ মূল বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে হৃদৰোগ, বৃক্কৰ ৰোগ আৰু সকলো ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়, তাৰ ভিতৰত এটা হ’ল ভৰিৰ তীব্ৰ বিষ, যাৰ বাবে ৰোগীৰ খোজ কঢ়াত অসুবিধা হয়। তেজত ছুগাৰৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ পাছত ভৰিৰ বিষ হোৱাটো সাধাৰণ কথা, কিন্তু যদি আপুনি কিছুমান ঘৰুৱা উপায় গ্ৰহণ কৰে তেন্তে এই সমস্যা দূৰ কৰিব পাৰিব।

ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে এইদৰে ভৰিৰ বিষৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে

১) তেজৰ ছুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাঃ

ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে তেজৰ চুগাৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাটোৱেই হৈছে সুস্থ হৈ থকাৰ প্ৰথম অৱস্থা। ইয়াৰ বাবে আপুনি আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনশৈলী আৰু খাদ্যাভ্যাসত পৰিৱৰ্তন আনিব লাগিব। আপোনাৰ খাদ্যৰ পৰা ব্যায়াম আৰু টোপনিৰ বাবে সময় নিৰ্ধাৰণ কৰক অধিক মিঠা আৰু তেলীয়া খাদ্যৰ পৰা দূৰত্ব বনাওক।

২) শাৰীৰিক ক্রিয়া-কলাপ বৃদ্ধি কৰাঃ

ব্যায়াম বহু সমস্যাৰ সমাধান, এই বস্তুটো ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰযোজ্য। যদি আপুনি দৈনিক ৱৰ্কআউট কৰে, তেন্তে ভৰিৰ বিষ সহ্য কৰাটো অলপ সহজ হ’ব, আৰু লাহে লাহে বিষটোও নাইকিয়া হ’ব। এইদৰে আপোনাৰ তেজৰ সঞ্চালন উন্নত হয় আৰু চুগাৰৰ মাত্ৰাও নিয়ন্ত্রণত থাকে। দিনটোৰ কামৰ পৰা বিৰতি লওক আৰু জিমৰ বাবে কিছু সময় উলিয়াওক, যদি এইটো সম্ভৱ নহয়, তেন্তে ওচৰৰ ৰাস্তা বা পাৰ্কত খোজ কাঢ়ক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি ভাল অনুভৱ কৰিব আৰু একে সময়তে ফিটনেছো বজাই ৰাখিব পাৰিব।

৩) গৰম পানী ব্যৱহাৰ কৰকঃ

গৰম পানীৰ সহায়ত ভৰিৰ বিষৰ পৰা উপশম পাব পাৰি, ভৰি ধুবলৈ কুহুমীয়া পানী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, বা গা ধোৱাৰ বাবে এনে পানী ব্যৱহাৰ কৰিলে অতি উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

৪) ভৰিৰ বিশেষ যত্ন লওকঃ

যেতিয়া ভৰিৰ তীব্ৰ বিষ হয়, তেতিয়া জানি লওক আপুনি কিবা ভুল কৰিছে নেকি। আপুনি ভৰি পৰিষ্কাৰ কৰক আৰু নখবোৰো নিয়মিতভাৱে কাটিক। ৰাতি শোৱাৰ আগতে আৰু পুৱা সাৰ পোৱাৰ পাছত ফুলা বাঢ়িছে নে নাই পর্যবেক্ষণ কৰক। ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে নিউৰ’পেথিক চিকিৎসা অতি ফলপ্রসূ, য’ত বিশেষ জোতা আৰু চপ্পলৰ সহায়ত বিষৰ পৰা উপশম পোৱা যায়৷

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

seventeen − three =

Back to top button