অৰ্থনৈতিকভাৰত

অহা ১ ডিচেম্বৰত আৰম্ভ হ’ব RBIৰ ডিজিটেল টকাৰ পাইলট প্ৰজেক্ট। কি এই ডিজিটেল টকা আৰু ই কেনেকৈ কাম কৰিব!

অহা ১ ডিচেম্বৰত আৰম্ভ হ’ব ডিজিটেল টকা বা ই-টকীয়াৰ প্ৰথমটো পাইলট।

অহা ১ ডিচেম্বৰত আৰম্ভ হ’ব RBIৰ ডিজিটেল টকাৰ পাইলট প্ৰজেক্ট। কাইলৈ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে খুচুৰা ডিজিটেল টকাৰ প্ৰথমটো পাইলট মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে। প্ৰথম অৱস্থাত চাৰিখন চহৰ — মুম্বাই, নতুন দিল্লী, বেংগালুৰু আৰু ভুৱনেশ্বৰৰ চাৰিটা বেংক — ষ্টেট বেংক অৱ ইণ্ডিয়া, আইচিআইচিআই বেংক, য়েছ বেংক, আৰু আইডিএফচি ফাৰ্ষ্ট বেংকৰ সৈতে অংশীদাৰিত্ব কৰিছে। কাগজৰ মুদ্ৰাৰ দৰে একে মূল্যৰ ডিজিটেল টোকেন জাৰি কৰিব। যাৰ দ্বাৰা পইচা দিয়া আৰু লোৱা দুয়োটা কৰিব পাৰিব। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে খুচুৰা ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে ভাৰতৰ বহু প্ৰত্যাশিত কেন্দ্ৰীয় বেংক ডিজিটেল মুদ্ৰা (চিবিডিচি) এক প্ৰকাৰৰ চৰকাৰী ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

 

এই পাইলটে প্ৰথম অৱস্থাত মুম্বাই, নতুন দিল্লী, বেংগালুৰু, আৰু ভুৱনেশ্বৰ চাৰিখন চহৰ সামৰি ল’ব, য’ত গ্ৰাহক আৰু ব্যৱসায়ীসকলে ডিজিটেল টকা (e₹-R), বা ই-টকা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব। এই চাৰিখন চহৰত ডিজিটেল মুদ্ৰাৰ নিয়ন্ত্ৰিতভাৱে মুকলি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত চাৰিটা বেংক জড়িত হ’ব: ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক, আইচিআইচিআই বেংক, য়েছ বেংক, আৰু আইডিএফচি ফাৰ্ষ্ট বেংক। ইয়াৰ পিছত এই সেৱা আহমেদাবাদ, গেংটক, গুৱাহাটী, হায়দৰাবাদ, ইন্দোৰ, কোচি, লক্ষ্ণৌ, পাটনা, আৰু শিমলা চহৰলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হ’ব। আৰ বি আইয়ে জনোৱা মতে, আৰু চাৰিটা বেংক — বেংক অৱ বৰোদা, ইউনিয়ন বেংক অৱ ইণ্ডিয়া, এইচ ডি এফ চি বেংক, আৰু কোটক মহিন্দ্ৰা বেংকে এই পাইলটত যোগদান কৰিব। লগতে পাইলটৰ পৰিসৰ ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি কৰি প্ৰয়োজন অনুসৰি অধিক বেংক, ব্যৱহাৰকাৰী আৰু স্থান অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ’ব পাৰে।

 

কাৰ্যতঃ এই খুচুৰা ই-টকা হ’ব নগদ ধনৰ ইলেক্ট্ৰনিক সংস্কৰণ, আৰু মূলতঃ খুচুৰা লেনদেনৰ বাবে হ’ব। ই সকলোৰে ব্যৱহাৰৰ বাবে সম্ভাৱনাময়ভাৱে উপলব্ধ হ’ব ব্যক্তিগত খণ্ড, অবিত্তীয় গ্ৰাহক আৰু ব্যৱসায়ী আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা ধন পৰিশোধ আৰু নিষ্পত্তিৰ বাবে নিৰাপদ ধনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব পৰা যাব, কিয়নো ই কেন্দ্ৰীয় বেংকৰ প্ৰত্যক্ষ দায়বদ্ধতা হ’ব। আৰ বি আইয়ে পূৰ্বে কৈছিল- ‘চিবিডিচি হৈছে এটা কেন্দ্ৰীয় বেংকে ডিজিটেল ৰূপত জাৰি কৰা আইনী টেণ্ডাৰ। ই ফিয়েট মুদ্ৰাৰ সৈতে একে আৰু ফিয়েট মুদ্ৰাৰ সৈতে এজন এজনকৈ বিনিময় কৰিব পৰা যায়। কেৱল ইয়াৰ ৰূপহে বেলেগ।’ এই খুচুৰা ডিজিটেল টকাক কাগজৰ মুদ্ৰা আৰু মুদ্ৰাৰ দৰে একে মূল্যত জাৰি কৰা হ’ব আৰু মধ্যস্থতাকাৰী অৰ্থাৎ বেংকৰ জৰিয়তে বিতৰণ কৰা হ’ব। আৰ বি আইৰ মতে, অংশগ্ৰহণকাৰী বেংকসমূহে আগবঢ়োৱা আৰু মোবাইল ফোন আৰু ডিভাইচত সংৰক্ষণ কৰা ডিজিটেল ৱালেটৰ জৰিয়তে ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এই ডিজিটেল টকাৰ সৈতে লেনদেন কৰিব পাৰিব।

 

‘লেনদেন ব্যক্তিৰ পৰা ব্যক্তিলৈ (P2P) আৰু ব্যক্তিৰ পৰা ব্যৱসায়ীলৈ (P2M) দুয়োটা হ’ব পাৰে। ব্যৱসায়ীৰ স্থানত প্ৰদৰ্শিত QR ক’ড ব্যৱহাৰ কৰি ব্যৱসায়ীসকলক ধন পৰিশোধ কৰিব পাৰি। নগদ ধনৰ ক্ষেত্ৰতো ইয়াৰ দ্বাৰা কোনো সুত পোৱা নাযায় আৰু ইয়াক বেংকত জমা ধনৰ দৰে অন্য ধৰণৰ ধনলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰি।’আৰ বি আইয়ে কয়।

Related Articles

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনাটো প্ৰকাশ কৰা নহ’ব। প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰকেইটাত * চিন দিয়া হৈছে

fourteen − 7 =

Back to top button