অসমজন্তুপৰিৱেশপ্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগবন্যপ্ৰাণী

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ৫০% বানপানীৰ তলত; ১৪ টা জন্তু মৃত অৱস্থাত উদ্ধাৰ!

নিমাতীঘাট, তেজপুৰত পানীৰ স্তৰ বিপদসীমাৰ ওপৰত

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বান পৰিস্থিতিৰ ফলত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান খনৰ ৫০% এলেকা পানীৰ তলত ডুব গৈ আছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত বানপানীৰ খবৰ অনুসৰি, পূব অসম বন্যপ্ৰাণী বিভাগৰ পৰিসৰত প্ৰায় ২২৩ টা শিবিৰ আছে, যাৰ ভিতৰত ৬৯ টা শিবিৰ ৰাজ্যিক বান পৰিস্থিতিৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে।

উল্লেখ্য় যে ৩ ছেপ্টেম্বৰ লৈকে, মুঠ ১৪ টা জন্তু মৃত অৱস্থাত পোৱা গৈছে আৰু চাৰিটা জন্তু উদ্ধাৰ কৰা হৈছে।

বাহনৰ খুন্দাত প্ৰায় 8টা হৰিণ, এটা অজগৰ আৰু এটা টুপী লাঙ্গুৰৰ মৃত্যু হৈছে, আনহাতে, এটা চুৱাম্প হৰিণ ডুবি যোৱাৰ ফলত আৰু দুটা হগ হৰিণ আৰু এটা চুৱাম্প হৰিণ আন কাৰণত মৃত্যু হৈছে।

ইফালে, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বন্যপ্ৰাণী পুনৰ্সংস্থাপন আৰু সংৰক্ষণ কেন্দ্ৰত দুটা হগ হৰিণ আৰু এটা গঁড়চিকিৎসাধীন হৈ আছে।

মন কৰিবলগীয়া যে পাছিঘাট, ডিব্ৰুগড়, ধনশিৰিমুখ আৰু নুমলীগড়ৰ পানীৰ স্তৰ বিপদসীমাৰ তলত আছে, আনহাতে নিমাতীঘাট আৰু তেজপুৰত পানীৰ স্তৰ এতিয়াও বিপদসীমাৰ ওপৰত আছে।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

18 + twenty =

Back to top button