ভাৰতৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা

জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষ্যে নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুক স্মৰণ…

তেওঁ আছিল এজন স্বাধীনতা সংগ্রামৰ এজন নির্ভীক নেতা

আজি নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ ওপজা দিন। সুভাষ চন্দ্ৰ বসু অসহযোগ আন্দোলনৰ অংশগ্ৰহণকাৰী, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ নেতা আছিল। তেওঁ আছিল এজন স্বাধীনতা সংগ্রামৰ এজন নির্ভীক নেতা। সুভাষচন্দ্র বসু তেওঁৰ অসাধাৰণ ওকালতি আৰু সমাজতান্ত্ৰিক নীতিৰ বাবে জনাজাত আছিল। তেওঁ নিজৰ অভিনব পন্থা, অসাধাৰণ সাংগঠনিক শক্তি প্রভৃতিয়ে সমগ্র ভাৰতবর্ষৰ জনপ্রিয় হৈ পৰিছিল।

১৮৯৭ চনৰ ২৩ জানুৱাৰীত উৰিষ্যাৰ কটকত সুভাষ চন্দ্ৰ বসু জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক জানকী নাথ বসু এগৰাকী বিখ্যাত উকীল আছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃ প্ৰভাবতী বসু এগৰাকী ধাৰ্মিক মহিলা আছিল।

সুভাষচন্দ্র বসু ১৯৩৮ চনৰ পৰা ১৯৩৯ চনৰ ভিতৰত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ সভাপতিও আছিল।

তেওঁৰ দেশপ্ৰেম আৰু সংকল্পই আজিও বহুতক অনুপ্ৰাণিত কৰে। ‘মোক আপোনাৰ তেজ দিয়ক, আৰু মই আপোনাক স্বাধীনতা দিম’ নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ বিখ্যাত উদ্ধৃতি আছিল ভাৰতক মুক্ত দিয়া আৰু দেশবাসীক অনুপ্ৰাণিত কৰা।

সুভাষ চন্দ্ৰ বসু জয়ন্তী :-

আজি সুভাষ চন্দ্ৰ বসু জয়ন্তী। ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামত তেওঁৰ অৱদানক সন্মান জনোৱাৰ বাবে নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ জন্মদিনটো প্ৰতি বছৰে ২৩ জানুৱাৰীত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত পালন কৰা হয়।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

12 + 16 =

Back to top button