অসমখাদ্যস্বাস্থ্য

শৰীৰত ‘ভিটামিন ডি’ৰ অভাৱৰ বাবে হ’ব পাৰে গম্ভীৰ ৰোগ! এইকেইবিধ বস্তুই দুৰ কৰিব ‘ভিটামিন ডি’ৰ অভাৱ

শৰীৰত ভিটামিন Dৰ অভাৱে আপোনাক বহুতো ৰোগৰ সৈতে আগুৰি ধৰিব পাৰে।

শৰীৰত ভিটামিন Dৰ অভাৱই আপোনাক বহুতো ৰোগৰ সৈতে আগুৰি ধৰিব পাৰে।

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, হাড়ৰ বিপাক বজাই ৰাখিবলৈ ভিটামিন Dও অত্যাৱশ্যকীয়। ভিটামিন Dহৈছে এক চৰ্বি দ্ৰৱণীয় ভিটামিন যি খাদ্যত থাকে বা শৰীৰৰ ভিতৰত উৎপন্ন হয়। ৰ’দ হৈছে ভিটামিন ডি-ৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উৎস। কিছুমান ভিটামিন Dসমৃদ্ধ খাদ্যও আছে যি আমাৰ শৰীৰত ভিটামিন Dৰ অভাৱ পূৰণ কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। যদি আপোনাৰ শৰীৰত ভিটামিন Dৰ অভাৱ আছে, তেন্তে আপুনি ইয়াৰ কিছুমান বিশেষ লক্ষণ লক্ষ্য কৰিব।

ভিটামিন ডিৰ অভাৱৰ লক্ষণ

1. ওজন বৃদ্ধি

2. ভাগৰ

3. মেজাজৰ ওপৰত প্ৰভাৱ

4. হাড় আৰু গাঁঠিৰ বিষ

5. চুলি সৰা

ভিটামিন ডিৰ অভাৱৰ ফলত হোৱা সমস্যা

◼️ হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি
◼️ হাড়ৰ বিষ আৰু হাড় ভঙা দুৰ্বল হোৱা
◼️ হাড়ৰ অষ্টিওমালাচিয়া আৰু অষ্টিওপোৰোচিছৰ ৰোগ
◼️ ডায়েবেটিচ থকা
◼️ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হোৱা
◼️ প্ৰদাহ আৰু সংক্ৰামক ৰোগ
◼️ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা

আহাৰ বিশেষজ্ঞ ডাঃ ৰঞ্জনা সিঙে কয় যে যদি আপুনিভিটামিন ডি-ৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছে, তেন্তে আমি আপোনাক কিছুমান ভিটামিন ডি সমৃদ্ধ খাদ্যৰ বিষয়ে কৈছোঁ যাক আপুনি ইয়াৰ অভাৱ যথেষ্ট পৰিমাণে দূৰ কৰিবলৈ আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

1. চয়াবীন আৰু চয়া সামগ্ৰী
ভিটামিন ডিৰ অভাৱ আঁতৰ কৰাৰ বাবে চয়াবীন উপকাৰী। ইয়াৰ অভাৱ পূৰণ কৰিবলৈও সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, যেনে টফু, চয়া গাখীৰ, চয়া দৈয়ে ভিটামিন ডি-ৰ অভাৱ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।

2. গৰুৰ গাখীৰ
নিৰামিষভোজীসকলে গৰুৰ গাখীৰ খাই ভিটামিন ডিৰ অভাৱ পূৰণ কৰিব পাৰে। গৰুৰ গাখীৰত কেলচিয়াম, ফছফৰাছ, মেগনেছিয়াম, জিংক থাকে।

3. কণী

যদি আপুনি এজন আমিষ আৰু ভিটামিন ডি-ৰ অভাৱৰ সৈতে যুঁজি আছে, তেনেহ’লে কণী খাই আপুনি এই অভাৱ যথেষ্ট পৰিমাণে দূৰ কৰিব পাৰে। ভিটামিন ডি প্ৰ’টিনৰ লগতে কণীতো পোৱা যায়।

4. কমলা
ভিটামিন চি ৰ লগতে ভিটামিন ডি কমলাতো পোৱা যায়। কমলা ৰস খোৱাটোৱে শৰীৰক জিংক, লো, কেলচিয়াম, ফছফৰাছ আৰু অন্যান্য ভিটামিন প্ৰদান কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, কমলা ৰস এটা ভাল বিকল্প হ’ব পাৰে।

5. মাছ
বহুতো মাছত ভিটামিন ডি যথেষ্ট পৰিমাণে পোৱা যায়। চালমন মাছত ইমান ভিটামিন ডি থাকে যে এই মাছ খোৱাৰ পিছত আন কোনো বস্তুৰ প্ৰয়োজন নহ’ব। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি মেকেৰেল মাছ, হিলচা মাছ, কেট মাছ, কাৰ্প মাছও খাব পাৰে।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

five − 1 =

Back to top button