অসম

চাওলুং চ্যুকাফাৰ নামত বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপন কৰা হ’ব: মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মা

ৰাজ্য চৰকাৰে চাওলুং চুকাফাৰ নামত এখন বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপনৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে

অসমৰ ৰাজ্য চৰকাৰে প্ৰথম ঈশ্বৰ শাসক চাওলুং চুকাফাৰ নামত এখন বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপনৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে।

টাই বড়ো সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে দেওবাৰে এখন সভাত ভাষণ দি অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মহন্ত বিশ্ব শৰ্মাই এই ঘোষণা কৰে।

বৈঠকত ৰাইজক আশ্বাস দি মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই কয়, “চৰকাৰে চৌধুৰী সম্প্ৰদায়ৰ চাৰিওফালৰ উন্নয়নৰ প্ৰতি সম্পূৰ্ণ মনোযোগ দিব।”

“অসমত জনজাতিকৰণৰ ক্ষেত্ৰতো বড়ো সম্প্ৰদায়ে ভাল সঁহাৰি লাভ কৰিছে।” মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই লগতে কয়

তদুপৰি, মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই নিশ্চিত কৰে যে চৰাইদেউ অনাগত দিনত সকলো অবৈধ বেদখলৰ পৰা মুক্ত হ’ব।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জানিবলৈ দিয়ে যে আগন্তুক দিনত অসম সচিবালয়ত মহামতী চুকাফাৰ এটা প্ৰতিমূৰ্তি স্থাপন কৰা হ’ব।

“টাই-চৌধুৰীক ৰাজ্যখনৰ জনজাতীয় খণ্ড আৰু বেল্টত সুৰক্ষিত শ্ৰেণীৰ মৰ্যাদা দিয়া হ’ব, আনহাতে ৰাজ্য চৰকাৰে টাই ভাষা শিক্ষণ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰিব,” মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই কয়।

তেওঁ কয় যে প্ৰথম জন চৌধুৰী ৰজা চুকাফাৰ স্মৃতিত জ্যোতিত নিৰ্মাণ কৰা ‘চুকাফা সমানন্তী ক্ষেত্ৰ’ নামৰ স্মাৰকটো পৰ্যটকৰ শীৰ্ষ আকৰ্ষণলৈ পৰিণত হ’ব।

“টাই চৌধুৰী উন্নয়ন পৰিষদক অনুমোদন জনোৱা ১২৫ কোটি টকা ৩০ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত মুকলি কৰা হ’ব।” মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয়।

তদুপৰি, মুখ্যমন্ত্ৰী শৰ্মাই অসমৰ থলুৱা সম্প্ৰদায়সমূহক ঐক্যবদ্ধ হৈ থাকিবলৈ আহ্বান জনায় যাতে অসমক অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পৰা যায়।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

three − 2 =

Back to top button