Covid-19অসমস্বাস্থ্য

কোভিডৰ নতুন SOP; এতিয়াৰে পৰা ৫ দিনৰ ভিতৰত মুকলি কৰা হ’ব কোভিড ৰোগীক

মঙলবাৰে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা বা হোম আইচ'লেছনত থকা কভিড পজিটিভ ৰোগীসকলৰ বাবে এক পৰিৱৰ্তিত নিৰ্দেশনা মুকলি কৰিছে অসম চৰকাৰে

অসম চৰকাৰে মঙলবাৰে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা বা হোম আইচ’লেছনত থকা কভিড পজিটিভ ৰোগীসকলৰ বাবে এক পৰিৱৰ্তিত নিৰ্দেশনা মুকলি কৰিছে।

নতুন SOP মতে, কোভিড কেয়াৰ চেণ্টাৰ আৰু কোভিড চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা কোভিড পজিটিভ ৰোগীসকলক পাঁচ দিন চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰাৰ পিছত অব্যাহতি দিয়া হ’ব যদিহে ৰোগীগৰাকী একেৰাহে তিনিদিনৰ বাবে লক্ষণহীন হয়।

তদুপৰি, ডিচচাৰ্জৰ সময়ত কোনো RAT/RTPCR পৰীক্ষাৰ প্ৰয়োজন নহয়। অৱশ্যে, লক্ষণজনিত ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত, ৰোগীৰ নিদানিক স্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি চিকিৎসকৰ চিকিৎসা কৰি ডিচচাৰ্জৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হ’ব।

চিকিৎসালয়ৰ পৰা ডিচচাৰ্জ হোৱাৰ পিছত, ৰোগীসকলে আত্ম-স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণৰ সৈতে আৰু দুদিনৰ বাবে হোম আইচ’লেত হ’ব লাগিব।

আনহাতে, হোম আইচ’লেছনত থকা লক্ষণহীন ৰোগীসকলক ৭ দিনত ডিচচাৰ্জ কৰা বুলি গণ্য কৰা হ’ব।

হোম আইচ’লেছনৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি ডিচচাৰ্জ কৰা ৰোগীসকলক ডিচচাৰ্জৰ সময়ত পৰীক্ষা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

নিৰ্দেশনাবোৰ তাৎক্ষণিক প্ৰভাৱৰ সৈতে কাৰ্যকৰী হ’ব আৰু কোভিড১৯ মহামাৰীৰ বিকশিত প্ৰকৃতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি সংশোধন কৰা হ’ব পাৰে।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব ।

one × one =

Back to top button