অসমগুৱাহাটী

আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱৰ অংশ হিচাপে স্বচ্ছতা হি সেৱা অভিযানৰ আজি শুভ উদ্বোধন

স্বচ্ছ ভাৰত অভিযান

২০২১ চনৰ স্বচ্ছতা হি সেৱা (এছএইচএছ)ৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠান বুধবাৰে গুৱাহাটীৰ এনইডিএফআই সন্মিলন কেন্দ্ৰত অনুষ্ঠিত হয়। অনুষ্ঠানটো “আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ”ৰ অংশ হিচাপে আয়োজন কৰা হৈছিল।

ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী উদযাপনৰ বাবে চৰকাৰে দেশজুৰি এই অভিযান উদযাপন কৰে।

তেওঁ অনুষ্ঠানটো শ্ৰী ৰণজিৎ কুমাৰ দাস, মন্ত্ৰী পি.এইচ.ই. আৰু পি.এণ্ড.আৰ.ডি. বিভাগ, চৰকাৰৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হৈছিল। অসমৰ চৈদিন আব্বাচী, আইএএছ, অতিৰিক্ত চিএছ, পিএইচইডি, অসম চৰকাৰ; হিৰণ্য বৰা, আই.এছ.এছ., ভাৰত চৰকাৰৰ ডি.ডব্লিউ.এছ.এছ.-ৰ উপ-সঞ্চালক প্ৰধান; আকাশ দীপ, আইএএছ, আয়ুক্ত আৰু সচিব পিএইচইডি তথা এমডি এছবিএম-জি, অসম চৰকাৰ।

স্বচ্ছ ভাৰত অভিযানৰ এক উদ্যোগ স্বচ্ছতা হি সেৱাৰ লক্ষ্য হৈছে সকলোৰে ব্যৱসায় হিচাপে অনাময়ৰ ধাৰণাক শক্তিশালী কৰি অধিক জনসাধাৰণৰ অংশগ্ৰহণ সৃষ্টি কৰা। এই বছৰ এছ.এইচ.এছ.-ৰ লক্ষ্য হৈছে লোকসকলক এক পৰিষ্কাৰ পৰিৱেশৰ গুৰুত্ব বুজিবলৈ উৎসাহিত কৰা আৰু কঠিন আৰু তৰল আৱৰ্জনাৰ এক প্ৰণালীবদ্ধ ব্যৱস্থাপনা প্ৰণালীবদ্ধ কৰাৰ প্ৰথা গঢ়ি তোলা।

স্বচ্ছ ভাৰত মিছন (গ্ৰামীণ)ৰ উন্নয়ন আৰু পদক্ষেপসন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি অসমৰ মন্ত্ৰী ৰণজিৎ কুমাৰ দাসে কয়, “স্বচ্ছ ভাৰত মিছনে অনাময়, পৰিচ্ছন্নতা আৰু সুৰক্ষিত পানীৰ জৰিয়তে মানুহৰ জীৱনধাৰণৰ মানদণ্ড উন্নত কৰি সমাজৰ উন্নতিৰ বাবে কাম কৰি আহিছে যাৰ ফলত অৰ্থনৈতিক উন্নতি আৰু উন্নত স্বাস্থ্য লাভ কৰিছে। অসমৰ গাওঁবোৰত স্বচ্ছতা হি সেৱা সংস্কৃতি আৰু দৈনন্দিন জীৱনৰ অংশ হৈ আহিছে।”

“কিন্তু নগৰীকৰণৰ বাবে এই প্ৰথা টো ম্লান হোৱা দেখা গৈছিল। স্বচ্ছ ভাৰত অভিযান আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে পৰিচ্ছন্নতা আৰু পৰিচ্ছন্নতাৰ ঢৌ আকৌ এবাৰ ঘূৰি আহিছে আৰু জন আন্দোলনলৈ পৰিণত হৈছে। অ’ডিএফৰ ওপৰত ব্যাপক সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আমি স্বচ্ছতা হি সেৱা অভিযানৰ অধীনত বহুতো কাৰ্যকলাপৰ পৰিকল্পনা কৰিছো। মই সকলোকে আগবাঢ়ি আহি ইয়াক সমৰ্থন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো,” মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কয়।

ইয়াৰ পিছত “সত্যাগ্ৰহ চে স্বচ্ছাগ্ৰহ ৰথ যাত্ৰা” শুভাৰম্ভ কৰা হয় যি অ’ডিএফৰ স্থিৰতা আৰু সঠিক পৃথকীকৰণ, কঠিন আৰু তৰল আৱৰ্জনা সংগ্ৰহ আৰু নিষ্কাশনৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ অসমৰ সকলো জিলাভ্ৰমণ কৰিব।

ডিডব্লিউএছচি কামৰূপ (মেট্ৰ’)ৰ দ্বাৰা তাতিমাৰাত উন্মোচন অনুষ্ঠানৰ অংশ হিচাপে শ্ৰমদান কাৰ্যকলাপও পৰিচালনা কৰা হৈছিল। কাৰ্যকলাপটোত অন্তৰ্ভুক্ত আছিল আৱৰ্জনা সংগ্ৰহ আৰু পৰিবহন আৰু ওচৰৰ এলেকাত ধূসৰ পানী ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ভিজা গাঁতৰ ভেটি।

সম্পৰ্কিত প্ৰবন্ধসমূহ

প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ক

আপোনৰ ইমেইল ঠিকনা প্ৰকাশ কৰা নহ'ব । প্ৰয়োজনীয় ক্ষেত্ৰসমূহত *এৰে চিন দিয়া হৈছে

eleven + 12 =

Back to top button